Nadváha sa má podľa vedcov merať inak. Súčasná metóda je vraj nepresná

Nadváha sa má podľa vedcov merať inak. Súčasná metóda je vraj nepresná
Ilustračná snímka nadváhy. Zdroj: Shutterstock.com/New Africa

Vedci z Európskej asociácie pre štúdium diabetesu tvrdia, že výpočet pomeru obvodu pásu a bokov je lepším meradlom zdravej hmotnosti než doteraz známa metóda BMI. Index telesnej hmotnosti (BMI) je už dlho používaným spôsobom, ako zistiť, či je človek fyzicky vo forme.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení index BMI bežne uvádza ako preferovaný nástroj pre analýzu hmotnosti a zdravia. Podľa výskumu by nová metóda mala tu stávajúcu nahradiť, píše web FOX 2.

Metóda prichádza s pomerom obvodu pásu a bokov. Pás sa meria v bode, kde má najmenší obvod, obvykle kúsok nad pupkom. Naopak, boky sa merajú v tej najširšej časti cez zadok.

Hodnoty

Podľa citovaného zdroja ak ženám vyjde pomer do 0,80, predstavuje to dobrý stav a nízke zdravotné riziko. Výsledok od 0,81 do 0,85 predstavuje stredné riziko a nad 0,85 vysoké zdravotné riziko. U mužov je dobrý stav do 0,95, medzi 0,96 a 1 stredné riziko a nad 1 spadajú do kategórie s nebezpečne vysokou hladinou viscerálneho tuku. Viscerálny tuk sa nachádza v brušnej dutine a obklopuje vnútorné orgány. 

Napríklad pokiaľ má žena obvod pása 60 cm a obvod bokov 90 cm, vyjde jej pomer 0,66, čo je dobrý stav a nízke zdravotné riziko. BMI je skratka anglického spojenia Body Mass Index. Vypočíta sa vydelením telesnej váhy v kilogramoch výškou v metroch na druhú.

Podľa štúdie však nie je zistenie prebytočného tuku optimálne. „BMI neberie do úvahy, či je tuk nahromadený okolo bokov alebo pása,“ vysvetľuje vedúci výskumu Irfan Khan.

Podľa neho pomer obvodu pása a bokov pomáha lekárom lepšie a presnejšie vypočítať hladinu brušného tuku, ktorý môže zvýšiť zdravotné riziká týkajúce sa ľudí s nadváhou.

Pozrite si archívnu reportáž o obezite.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti