V USA budú vítať Rusov žiadajúcich azyl pred vojnou Vladimira Putina, zaznelo z Bieleho domu

Mobilizácia v Rusku.
Mobilizácia v Rusku. Zdroj: Profimedia

Spojené štáty budú vítať Rusov žiadajúcich azyl pred „nepopulárnou“ vojnou prezidenta Vladimira Putina, vyhlásila v utorok tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierrová. Informuje o tom agentúra Reuters.

„Sme presvedčení, že môžu požiadať o azyl v Spojených štátoch, bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť, a ich žiadosti budú posudzované jednotlivo, od prípadu k prípadu," vysvetlila Jean-Pierrová.

Prečítajte si tiež:

​Ruský prezident Putin vyhlásil minulý týždeň „čiastočnú mobilizáciu“ záložníkov, ktorí majú posilniť ruskú armádu v bojoch na Ukrajine. Po celom Rusku to vyvolalo protesty nahnevaných ľudí a masový odchod mužov z vlasti.

Putinov blízky spojenec Dmitrij Medvedev, v súčasnosti podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie v utorok vydal nové varovanie voči Ukrajine a Západu a vyhrážal sa použitím jadrových zbraní.

Približne v tom čase začalo Rusko zverejňovať výsledky referend v štyroch okupovaných ukrajinských oblastiach o ich pripojení k Ruskej federácii.

Lotyšsko vyhlásilo núdzový stav v oblasti hranice s Ruskom

Lotyšsko zaviedlo v utorok núdzový stav v oblasti na hranici s Ruskom. Reaguje tak na snahu mnohých Rusov odísť z vlasti po čiastočnej mobilizácii. Informuje o tom agentúra DPA.

Lotyšské nariadenie umožňuje nasadiť dodatočné zdroje na ochranu hranice v prípade, ak sa do pobaltskej krajine bude snažiť dostať viac ľudí z ruskej strany. Osobitný režim bude v platnosti od stredy 28. septembra.

Vyhlásili ho na tri mesiace vo viacerých okresoch na východe krajiny vrátane hraničných priechodov a vstupných bodov do krajiny, ako sú letiská a železničné stanice.

Prečítajte si tiež:

​Vláda v Rige rozhodla tiež o uzavretí hraničného priechodu Pededze s cieľom obmedziť prílev ruských občanov a pohraničná stráž dostala pokyn zvýšiť dohľad v regióne.

Lotyšské ministerstvo vnútra uviedlo, že situácia na hranici s Ruskom je pokojná a pod kontrolou. Zdôraznilo však, že po nariadení mobilizácie významne vzrástol počet ľudí, ktorí chcú odísť z Ruska a hrozí rýchly nárast počtu nelegálnych migrantov.

V Lotyšsku platí už viac než rok núdzový stav na hranici s Bieloruskom. Vyhlásili ho v auguste 2021 po tom, ako sa odtiaľto pokúsili nelegálne dostať cez vonkajšie hranice EÚ tisíce migrantov.

Pozrite si záznam z Televíznych novín o tom, ako v Rusku silnie odpor proti mobilizácii:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti