Proruské úrady tvrdia, že tri ukrajinské oblasti už rozhodli o pripojení k Rusku

Referendá o pripojení k Rusku
Referendá o pripojení k Rusku Zdroj: TASR/AP

Proruskí predstavitelia v Záporožskej, Chersonskej a Luhanskej oblasti na Ukrajine v utorok po sčítaní všetkých hlasov uviedli, že ich obyvatelia v referende rozhodli o pripojení oboch oblastí k Rusku. Zatiaľ však ide len o predbežné výsledky.

Západné krajiny vopred avizovali, že Ruskom zmanipulované referendá na Ukrajine neuznajú. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Podľa Ruskom dosadených volebných úradov v Záporožskej oblasti sa po sčítaní všetkých hlasov za pripojenie k Rusku vyslovilo 93,11 percenta hlasujúcich. V Chersonskej oblasti to bolo 87,05 percenta. V Luhanskej oblasti sa po sčítaní všetkých hlasov za pripojenie k Rusku vyslovilo viac ako 98 percent hlasujúcich, tvrdia proruské úrady.

Úrady však upozorňujú, že ide o predbežné výsledky.

Prečítajte si tiež:

​Referendá sa konali od piatka do utorka v štyroch ukrajinských regiónoch, ktoré obsadila ruská armáda – v samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republike na východe a v okupovaných častiach Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny. Tieto oblasti tvoria asi 15 percent ukrajinského územia.

Podľa agentúry AP tento „vopred určený výsledok“ znamená novú fázu v sedem mesiacov trvajúcom konflikte na Ukrajine.

Očakáva sa, že výsledok v referendách bude Rusku slúžiť ako zámienka na anexiu spomínaných oblastí. Horná komora ruského parlamentu, Rada federácie, bude zrejme posudzovať žiadosti nových oblastí o pripojení k Rusku už 4. októbra, uviedla v utorok jej predsedníčka Valentina Matvijenková.

Mnohé krajiny už avizovali, že výsledky pseudoreferend neuznajú – rovnako ako v prípade sporného plebiscitu z roku 2014 o pripojení Krymského polostrova k Rusku.

Pozrite si záznam z Televíznych novín o obavách z toho, čo príde po referendách:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti