Ukrajinské oblasti rozhodli o pripojení k Rusku, tvrdia proruské úrady

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Proruskí predstavitelia v štyroch okupovaných ukrajinských regiónoch v utorok po sčítaní všetkých hlasov uviedli, že ich obyvatelia v referende rozhodli o pripojení oblasti k Rusku. Zatiaľ však ide len o predbežné výsledky. Západné krajiny vopred avizovali, že Ruskom zmanipulované referendá na Ukrajine neuznajú. Informovali agentúry AP a AFP.

Podľa Ruskom dosadených volebných úradov v Záporožskej oblasti sa po sčítaní všetkých hlasov za pripojenie k Rusku vyslovilo 93,11 percenta hlasujúcich. V Chersonskej oblasti to bolo 87,05 percenta.

V Luhanskej oblasti hlasovalo za pripojenie k Rusku 98,42 percenta hlasujúcich, uviedli ruské tlačové agentúry s odvolaním sa na miestne úrady. V Doneckej oblasti to podľa tlačových agentúr bolo 99,23 percenta. Úrady však upozorňujú, že ide o predbežné výsledky.

Prečítajte si tiež:

​​Referendá sa konali od piatka do utorka v štyroch ukrajinských regiónoch, ktoré obsadila ruská armáda – v samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republike na východe a v okupovaných častiach Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny. Tieto oblasti tvoria asi 15 percent ukrajinského územia.

Podľa agentúry AP tento "vopred určený výsledok" znamená novú fázu v sedem mesiacov trvajúcom konflikte na Ukrajine. Očakáva sa, že výsledok v referendách bude Rusku slúžiť ako zámienka na anexiu spomínaných oblastí.

Prečítajte si tiež:

​Horná komora ruského parlamentu, Rada federácie, bude zrejme posudzovať žiadosti nových oblastí o pripojení k Rusku už 4. októbra, uviedla v utorok jej predsedníčka Valentina Matvijenková.

Mnohé krajiny už avizovali, že výsledky pseudoreferend neuznajú – rovnako ako v prípade sporného plebiscitu z roku 2014 o pripojení Krymského polostrova k Rusku.

OSN zopakovala podporu zachovania územnej celistvosti Ukrajiny

„OSN je naďalej plne odhodlaná podporovať suverenitu, jednotu, nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc,“ uviedla námestníčka generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti a budovanie mieru Rosemary DiCarlová na zasadnutí Bezpečnostnej rady (BR) OSN.

Veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová vyhlásila, že Spojené štáty majú v úmysle predložiť rezolúciu odsudzujúcu "takzvané referendá", ktorá vyzýva členské štáty, aby "neuznali žiadny zmenený štatút Ukrajiny a zaväzuje Rusko, aby stiahlo svoje jednotky z Ukrajiny".

„Ruské takzvané referendá, pokiaľ budú akceptované, otvoria Pandorinu skrinku, ktorú nebudeme môcť zavrieť,“ varovala.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 27.9.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti