Európska komisia navrhuje ďalšie sankcie EÚ voči Rusku, vrátane stropu na ceny ropy

Európska komisia navrhuje ďalšie sankcie EÚ voči Rusku, vrátane stropu na ceny ropy
Zdroj: TASR /AP

Európska komisia predložila návrh ďalšieho súboru sankcií voči Rusku v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu.

Zahŕňa napríklad právny základ pre cenový strop na dovoz ropy, ako aj ďalšie dovozné obmedzenia v hodnote sedem miliárd eur. V stredu (28.9.) to oznámila predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

O návrhu teraz budú rokovať členské štáty EÚ, rozhodnúť musia jednomyseľne.

Von der Leyenová novinárom povedala, že krajiny EÚ by mali tiež uvaliť sankcie voči predstaviteľom zodpovedným za “fingované referendá“ o pričlenení k Rusku na okupovaných územiach Ukrajiny. Podľa jej slov sú Kremľom zorganizované hlasovania “nelegálnym pokusom o zabratie územia a násilnú zmenu medzinárodných hraníc“.

„Nesúhlasíme s fingovanými referendami a akýmkoľvek anektovaním na Ukrajine a sme rozhodnutí dosiahnuť, aby Kremeľ za túto ďalšiu eskaláciu zaplatil,“ povedala šéfka EK novinárom v Bruseli.

Prečítajte si tiež:

Ôsmy balík sankcií

Navrhovaný ôsmy súbor sankcií obsahuje zákaz dovozu ruských produktov, ktorý by mal Moskvu pripraviť o príjmy v odhadovanej výške sedem miliárd eur.

Zahŕňa aj ďalšie zákazy vývozu kľúčových technológií používaných v armáde, ako sú výrobky pre leteckú dopravu, elektronické komponenty a špecifické chemické látky.

Okrem toho položí právny základ pre zastropovanie cien ruskej ropy a zakáže občanom EÚ pôsobiť v riadiacich orgánoch ruských štátnych spoločností, priblížila von der Leyenová.

Doterajšie sankcie EÚ zasiahli ruské banky, firmy a sektory vrátane častí citlivého odvetvia energetiky. Únia zmrazila aktíva a zakázala cestovať na svoje územie viac než 1200 ruským predstaviteľom.

Na nových sankciách je však čoraz ťažšie sa dohodnúť, pretože spôsobujú ekonomické škody aj v samotných členských štátoch, ktoré po pandémii covidu zápasia s vysokou infláciou a prudko rastúcimi cenami elektriny a zemného plynu, uviedla agentúra AP.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sankcie

Dôležité udalosti