Kuriózny pokus o útek pred mobilizáciou. Rus preplával hranicu na paddleboarde, dlho sa ale netešil

Kuriózny pokus o útek pred mobilizáciou. Rus preplával hranicu na paddleboarde, dlho sa ale netešil
Pohľad na rieku Narva, ktorá tvorí hranicu medzi Estónskom a Ruskom. Zdroj: Profimedia.sk

Pred čiastočnou mobilizáciou už z Ruska utiekli státisíce mužov. Keďže ceny leteniek vystrelili do astronomických výšok, niektorí volia aj oveľa riskantnejšie spôsoby, ako sa dostať preč z krajiny.

Kuriózny prípad zaznamenala estónska pohraničná stráž, ktorá prichytila pri pokuse o ilegálny vstup do krajiny ruského občana na paddleboarde, informovala televízna stanica ERR.

Muž (38) si všetko naplánoval tak, aby jeho plán mal veľkú nádej na úspech. Na útek sa vydal pod rúškom tmy o jednej v noci. Síce sa mu podarilo doplaviť cez ústie hraničnej rieky Narva až na estónske územie, no jeho príchod neušiel pozornosti pohraničiarov, ktorí okamžite spustili pátraciu akciu.

Do hľadania sa zapojilo niekoľko jednotiek vrátane vycvičených psov a okolo 4:30 nepozvaného hosťa zadržali na autobusovej zastávke v meste Narva-Joessu. Rusa čakal bleskový súd. Okrem pokuty sudca nariadil, aby ho eskortovali späť na ruské územie.

Prečítajte si tiež:

Podľa Eerika Purgela, ktorý má na starosti kontrolu hraníc, je tá estónsko-ruská od februára veľmi prísne strážená. „V tomto prípade sa muž pokúsil nelegálne prekročiť hranicu pre obavy z vyhlásenej mobilizácie,“ uviedol pre televíznu stanicu ERR.

Purgel okrem toho povedal, že v súvislosti s aktuálnym vývojom situácie v Rusku zatiaľ Estónsko nepociťuje výraznejší nárast pokusov o nelegálne prekročenie hranice. „Situáciu ale dôkladne monitorujeme a v prípade potreby pošleme na hranice ďalšie posily,“ dodal.

Čiastočná mobilizácia, ktorú Vladimir Putin vyhlásil minulý týždeň v stredu, sa mala pôvodne týkať 300-tisíc ľudí s vojenským výcvikom. Podľa agentúry AFP sa ale množia prípady, keď dostanú povolávací rozkaz starí, chorí alebo muži bez vojenských skúseností vrátane študentov.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti