Nebezpečný hurikán zasiahol pobrežie Floridy. Čas na evakuáciu už dávno uplynul

Príchod hurikánu Ian v meste Saint Petersburg na Floride.
Príchod hurikánu Ian v meste Saint Petersburg na Floride. Zdroj: TASR/AP Photo/Steve Helber

„Extrémne nebezpečný“ hurikán Ian zasiahol v stredu o 21.05 h SELČ pobrežie amerického štátu Florida. Priniesol silný vietor a hustý lejak a na päťstupňovej Saffirovej-Simpsonovej hurikánovej stupnici dosahuje štvrtú najvyššiu kategóriu.

Informovalo o tom americké Národné centrum pre hurikány. Informujú o tom agentúry AFP a AP.

Vietor zdvihol hladinu mora a spôsobuje na pobreží katastrofické záplavy. Dramatické televízne zábery ukazujú, ako valiaca sa voda zaplavuje ulice miest a unáša autá.

Prečítajte si tiež:

​Oko hurikánu Ian zasiahlo juhozápad Floridy neďaleko ostrova Cayo Costa. Približne 2,5 milióna ľudí sa z tejto oblasti evakuovalo ešte pred príchodom živlu na pobrežie.

Riaditeľ Národného centra pre hurikány Jamie Rhome vyhlásil, že čas na evakuáciu už dávno uplynul, informuje NPR. Tí, ktorí zostali v dráhe búrky, sa podľa jeho slov musia schovať do stredu svojich domovov a pripraviť sa na pretrvávajúci ničivý vietor.

Hurikán sprevádza vietor až s rýchlosťou 241 kilometrov za hodinu. Smeruje do vnútrozemia, kde má podľa očakávania zoslabnúť. Dovtedy môže podľa predpovedí spôsobiť rozsiahle škody.

Ian predtým, ako sa cez Mexický záliv dostal na Floridu, zasiahol v utorok západnú Kubu. Usmrtil tam dvoch ľudí a spôsobil výpadok elektriny v krajine.

​Pozrite si záznam z Televíznych novín o príchode hurikánu na Kubu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti