Rusko vyšetruje úniky plynu z Nord Stream ako „medzinárodný teroristický čin“

Rusko vyšetruje úniky plynu z Nord Stream ako „medzinárodný teroristický čin“
Plyn unikajúci z poškodeného potrubia plynovodu Nord Stream I., ktoré niekto odpálil výbušninou. Zdroj: TASR/Danish Defence Command via AP

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) začala vyšetrovať úniky plynu z plynovodov Nord Stream ako „medzinárodný teroristický čin“, oznámila v stredu ruská prokuratúra.

Informuje o tom agentúra AFP. Podmorskými plynovodmi Nord Stream 1 a Nord Stream 2 prúdi zemný plyn z Ruska do Nemecka.

Úniky zaznamenali na troch miestach potrubí, ktoré sú položené na dne Baltského mora v hĺbke 80 metrov a spôsobili veľký výbuch. Plynovody v súčasnosti nefungujú, stále sa v nich nachádza zemný plyn.

Prečítajte si tiež:

​FSB spustila vyšetrovanie „medzinárodného terorizmu“ pretože „boli pri úmyselných činoch poškodené plynovody neďaleko (dánskeho) ostrova Bornholm... a tieto činy spôsobili Ruskej federácii ekonomické škody,“ uviedla vo vyhlásení prokuratúra.

V utorok dánska premiérka Mette Frederiksenová vyhlásila, že úrady pokladajú úniky plynu z pondelka za následok „zámerných činov“.

„Nehovoríme o nehode,“ poznamenala premiérka. Európska únia sľúbila „na túto sabotáž masívnu a jednotnú reakciu“.

Plynovody Nord Stream sa v posledných mesiacoch stali stredobodom geopolitického napätia, keď Rusko prerušilo dodávky do Európy. Pravdepodobne ide o odplatu za západné sankcie uvalené na Moskvu po napadnutí Ukrajiny.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín o referendách o pripojení ukrajinských oblastí k Rusku.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti