Katastrofické zábery z Floridy: USA sužuje jeden z najsilnejších hurikánov v histórii

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Spojené štáty americké sa momentálne nachádzajú uprostred jedného z najsilnejších hurikánov, aké kedy zasiahli krajinu. Búrka štvrtej kategórie je piata najsilnejšia v histórii.

Zábery, ktoré sa objavili, ukazujú, že domy na Floride sú vytrhané zo základov a ulice úplne pod vodou. Vyše dva milióny ľudí zostali bez prúdu.

Obyvateľom nariadili evakuovať juhozápadnú oblasť štátu pred búrkou.

Hurikán Ian zasiahol pobrežie tohto štátu približne o 21.05 h SELČ. Síce zoslabol, ale do oblasti priniesol výdatné zrážky a záplavy, informuje spravodajská stanica CNN.

​​Výpadky prúdu postihli podľa portálu Poweroutage.us, ktorý údaje zaznamenáva, v najväčšom rozsahu juhozápadnú časť tohto štátu. Desať tamojších okresov uviedlo, že bez prúdu je vyše polovica odberateľov elektriny. Ešte pred príchodom hurikánu bolo z týchto okresov na pobreží evakuovaných zhruba 2,5 milióna ľudí.

Ian medzičasom zoslabol na hurikán prvej kategórie, pričom ho sprevádza vietor s rýchlosťou dosahujúcou 145 kilometrov za hodinu.

„Rozsiahle, život ohrozujúce katastrofické záplavy... Budú dnes večer (miestneho času) pokračovať v oblastiach v strednej časti Floridy,“ informovalo americké Národné centrum pre hurikány. Dodalo, že značné záplavy sa do konca týždňa očakávajú aj na severe Floridy, juhovýchodnej časti štátu Georgia a východnej časti Južnej Karolíny.

Prečítajte si tiež:

​​Floridský guvernér Ron DeSantis podľa stanice BBC uviedol, že do zaplavených oblastí bude povolaných na záchranné operácie aj približne 7000 príslušníkov americkej Národnej gardy. Mnohé floridské letiská, vrátane medzinárodných letísk v mestách Orlando či Tampa, zrušili či presunuli dovedna tisícky letov.

Americká pohraničná hliadka a pobrežná stráž zároveň pátrajú po približne 20 nezvestných migrantoch, ktorých loď sa počas búrky potopila.

Hurikán Ian zasiahol v utorok, predtým, ako sa cez Mexický záliv dostal na Floridu, západnú Kubu. Ako hurikán tretej kategórie tam usmrtil dvoch ľudí a v celej krajine spôsobil výpadok elektriny.

Pozrite si aj archívnu reportáž z 28.9.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti