Schyľuje sa k ďalšiemu významnému zvratu vo vojne na Ukrajine. A Rusi s tým nemôžu nič urobiť

Schyľuje sa k ďalšiemu významnému zvratu vo vojne na Ukrajine. A Rusi s tým nemôžu nič urobiť
Satelitná snímka z 27. mája zachytáva bojmi zdevastované mesto Lyman v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Zdroj: profimedia.sk/Maxar Technologies

Ukrajinské jednotky už takmer obkľúčili okupované mesto Lyman v Doneckej oblasti. Zásobovanie ruských jednotiek tak „visí na vlásku“. Ruské ministerstvo obrany hroziace odrezanie mesta popiera, no separatisti v Lymane už priznali problémy.

Schyľuje sa k ďalšiemu významnému zvratu vo vojne na Ukrajine. Ukrajinské jednotky už takmer obkľúčili strategicky dôležité mesto Lyman v Doneckej oblasti, ktoré Rusi okupujú už od konca mája.

Ruská armáda už môže mesto zásobovať iba cez úzky koridor prechádzajúci cez obec Torske, ktorá sa nachádza iba 12 kilometrov od Lymanu. Tá je však už pod paľbou ukrajinských síl a podľa najnovšej analýzy amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) je iba otázkou času, kedy dobyjú aj poslednú baštu ruského odporu. 

Prečítajte si tiež:

​Analytici ISW tvrdia, že Rusko na súčasné straty pri Lymane nereaguje a nijako sa nepripravuje na zrútenie tejto časti frontovej línie. Bezprostrednú porážku ruskej armády v Lymane však predpovedajú aj ruskí vojenskí blogeri.

„Rusi momentálne ani nemajú možnosť na to nejako reagovať. Pre nich je momentálne strategicky najdôležitejší smer na Krym. Preto vedú taký húževnatý odpor na pravobrežnej časti Chersonskej oblasti, kde ten ukrajinský postup nie je taký, ako sa mnohí domnievali, že bude,“ uviedol pre TVNOVINY.sk generál vo výslužbe Pavel Macko.

Pád Lymanu bude mať pravdepodobne veľmi vážne dôsledky pre ruské sily na severe Doneckej oblasti a na západe Luhanskej oblasti, domnievajú sa americkí experti.

Ukrajinskej armáde to môže umožniť začať ohrozovať ruské pozície na západnej hranici Luhanskej oblasti a v oblasti Severodonecka a Lysyčanska.

„Lyman je ako taká strážna veža, ktorá bráni Ukrajincom pokračovať ďalej na východ do Doneckej oblasti. Keď sa Ukrajincom podarí preniknúť ďalej, môžu obísť mesto Doneck a ostreľovať tamojšie letisko. Následne by sa im mohlo podariť odrezať aj celé mesto, ktoré je správnym strediskom Doneckej oblasti,“ vysvetlil generál Macko.

Okrem toho, že by sa pre Kyjev otvorili nové možnosti postupu, by to podľa Macka zabránilo opäť prevziať iniciatívu v tejto oblasti.

„Pre Ukrajincov je to dôležité v tom, že by vážnym spôsobom narušili celistvosť ruskej zostavy na prednom okraji frontovej línie, čím by bránili Rusom obnoviť ofenzívu v tom smere,“ dodal generál vo výslužbe.

Rusi najskôr zatĺkali, no priznali, že situácia je ťažká

Ruské ministerstvo obrany doteraz vehementne popieralo, že by sa ukrajinskej armáde pri Lymane darilo. Jej poslednú ofenzívu podľa agentúry TASS označilo za neúspešnú a tvrdilo, že pri nej padlo 70 ukrajinských vojakov.

„Ruské ministerstvo obrany nehovorilo o posledných ruských stratách v oblasti Lymanu a nie je pripravené na pád tejto časti frontu, čo pravdepodobne zhorší už tak nízku morálku,“ píše sa v správe inštitútu. Poznamenáva pritom, že podobná situácia sa vyvinula pred porážkou ruskej armády v Charkovskej oblasti, čo viedlo k panike medzi ruskými vojakmi.

To, že situácia v Lymane je ťažká, však najnovšie potvrdil už aj predstaviteľ separatistov z neuznávanej Doneckej ľudovej republiky.

„Situácia je naďalej dosť napätá a ťažká. Ukrajinské jednotky pravidelne podnikajú pokusy o útok. Nejde o ojedinelé pokusy. Samozrejme, chápeme, že tieto pokusy budú pokračovať, ale v tejto chvíli sa ich darí odrážať,“ vyhlásil Alexej Nikonorov v ruskej televízii.

​V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o tom, ako sa vojnou zmietaná Ukrajina pripravuje na zimu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti