Veterinár prezradil, ktorých päť psích plemien by si nikdy nekúpil. Uviedol aj dôvody

Veterinár prezradil, ktorých päť psích plemien by si nikdy nekúpil. Uviedol aj dôvody
Ilustračná snímka.

Veterinár z britského Liverpoolu, ktorý vystupuje ako Ben The Vet, zasvätil svoj profesijný aj osobný život zvieratám. V snahe šíriť osvetu o vhodných podmienkach, ktoré sú dôležité pre dobré zdravie domácich zvierat, založil si na sociálnej sieti TikTok účet, kde pravidelne zverejňuje svoje videá, ktoré sa danej téme venujú.

Pred pár dňami uverejnil video, v ktorom vymenoval päť psích plemien, ktoré by nikdy nechcel. K svojmu rozhodnutiu ponúkol aj dôvody - väčšinou ide o zdravotné problémy alebo agresívne správanie sa daného plemena. Píše CNET.

Päť plemien

Ako prvé veterinár uviedol plemeno čau-čau. „Sú to síce krásne psy, lenže podľa môjho zistenia často nemajú dobrú povahu. Nie je výnimkou, že sú na veterinárov veľmi agresívni, nasadiť im náhubok môže byť pomerne zložité,“ vysvetlil.

Plemeno čau-čau.

​Druhým plemenom je Gavalieršpaniel Kráľ Karol. Ben tvrdí, že ide síce o krásneho psa, ktorý však má jeden vážny zdravotný problém.

„Takmer všetky ochorejú rovnakým typom srdcovej choroby, ktorej sa hovorí ochorenie mitrálnej chlopne. Posledné dni života následne trávi najmä prskaním a bojom s dýchaním, nakoniec umiera na srdcové zlyhanie,“ vysvetlil.

Gavalieršpaniel Kárľ Karol.

​Ďalšie plemeno, ktoré by si Ben nikdy nezaobstaral, je jazvečík. „U jedného zo štyroch sa počas života objavujú problémy s chrbtom, ktoré môžu z miernej bolesti vyústiť až do úplnej paralýzy. Často potom musí podstúpiť operáciu chrbtice, čo si vyžaduje dlhodobú rekonvalescenciu,“ vysvetlil Ben.

Jazvečík.

​Štvrtým plemenom na zozname je šarpej. „Po týchto psoch je dokonca pomenované jedno psie ochorenie, a to Shar-Pei fever (horúčka šarpejov). Väčšina jedincov tohto plemena má príliš veľa vrások, a to tak že niektorí majú prilepené očné viečka. Neustále trpia kožnými problémami a majú veľmi úzke ušné kanáliky. Často sa pokúšajú veterinárom pohryznúť tvár. Väčšina šarpejov, ktoré som videl, mala mnoho zdravotných problémov,“ popísal veterinár.

Šarpej.

​Poslednými plemenami, ktoré by si Ben nikdy nezaobstaral, sú tie s plochou tvárou, ako napríklad buldog či mops.

Buldog.

​„Spoločnosť prijala za normálne, že tieto psy ťažko dýchajú, a preto funia. Existujú jedinci, ktorí sú zdravší než ostatní, hoci sú náchylní k mnohým ochoreniam – od komplikácií s chrbticou cez problémy s kožou či očami,“ uzavrel Ben.

Mopslík.

Pozrite si tiež reportáž z východného Slovenska o zabíjaní psov.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti