Odpáliť potrubia nebolo ťažké. Experti prišli s niekoľkými teóriami o sabotáži plynovodov Nord Stream

Odpáliť potrubia nebolo ťažké. Experti prišli s niekoľkými teóriami o sabotáži plynovodov Nord Stream
Zdroj: TASR/Swedish Coast Guard via AP

Sabotovanie plynovodov Nord Stream I. a II., z ktorých ten starší ešte pred pár mesiacmi zásoboval plynom veľkú časť Európy, vyvolalo veľké obavy o bezpečnosť energetických zdrojov.

V pozore je najmä Nórsko, ktoré sa stáva jedným z hlavných dodávateľov plynu pre celú Európu a v prípade, že by došlo k vyradeniu ďalšej kritickej energetickej infraštruktúry, desiatky krajín by sa ocitli v neriešiteľnej situácii. 

Už samotný Incident v Baltskom mori opäť pred blížiacou sa zimou zvýšil nervozitu na trhoch, čo viedlo k ďalšiemu zvýšeniu cien plynu v Európe. 

O možnom vinníkovi hovorila politici, s výnimkou tých poľských, opatrnejšie. Poľský premiér Mateusz Morawiecki otvorene označil za strojcu útoku Rusko. Jasno v tom, kto stojí za sabotážou má aj Kremeľ, ktorý tvrdí, že v tom má prsty USA.

V nemeckých bezpečnostných kruhoch sa spomína ako možný vinník aj Ukrajina, cez ktorej územie teraz prechádza jediný funkčný plynovod medzi Ruskom a EÚ.

Prečítajte si tiež:

Loď a malá ponorka

Švédsko vo štvrtok potvrdilo, že plyn uniká aj na štvrtom mieste. Experti predpokladajú, že rozsah škôd na troch zo štyroch plynových potrubiach je taký zásadný, že to môže znamenať koniec projektu Nord Stream.

Baltské more je pomerne plytké a experti preto veria, že potrubia sa dali poškodiť aj celkom jednoducho. Oceľové rúry vedú asi 70 metrov pod hladinou, majú steny hrubé asi štyri centimetre a chráni ich 11 centimetrov hrubý betónový plášť. Keďže potrubia sú natlakované, veľké škody by spôsobil aj relatívne malý výbuch.

To však nebol tento prípad. Nórsky seizmologický ústav informoval, že zaznamenané otrasy z pondelka zodpovedajú sile výbuchu aspoň 700 kilogramov TNT.

Britské vojenské zdroje pracujú s verziou, že výbušninu mohla v predstihu na potrubie umiestniť malá ponorka. Podľa ďalšej teórie nie je vylúčené, že bolo výbušné zariadenie pripevnené na potrubí už v predstihu a ten, kto stál za útokom, iba čakal na vhodný čas.

„Najpravdepodobnejšie je, že bolo použité civilné plavidlo. Mohli zastaviť v blízkosti plynovodu a vypustiť malé podvodné plavidlo bez toho, aby ich niekto videl,“ uviedol v rozhovore pre web nrk.no kapitán a výskumník Nórskej námornej akadémie Tor Ivar Strømmen. 

Prečítajte si tiež:

Nórsko posilňuje bezpečnosť v okolí ropných plošín

Mohlo ísť aj o náhodu, no v deň, keď došlo k explóziám na plynovodoch Nord Stream, v Poľsku slávnostne otvorili nový plynovod Baltic Pipe, ktorý sa cez Dánsko napája na plynovody Europipe II z nórskeho pobrežia.

Nórsko v posledných týždňoch viackrát zaznamenalo v oblasti podozrivú aktivitu, najmä prelety neidentifikovaných dronov popri jeho ropných plošinách. Severská krajina sa obáva, že sa môže stať terčom ďalšieho útoku. Nórske zásoby plynu sú strategicky najdôležitejší cieľ možnej sabotáže v celej Európe.

​Vláda teraz posilňuje bezpečnosť v okolí ropných plošín aj strategických objektov. „Naša infraštruktúra nie je veľmi dobre chránená a je extrémne zložité ochrániť ju pozdĺž tisícok kilometrov. Ak by niekto odrezal dodávky plynu z Nórska do Európy, zažili by sme strašnú recesiu,“ uviedol pre denník The Times Damien Ernst, výskumník v oblasti energetických systémov z univerzity v Liége v Belgicku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.