Odborníci tvrdia, že nová trhlina na Nord Streame vznikla cieleným útokom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Podmorský plynovod Nord Stream má ďalšiu trhlinu. Štvrtý únik v poradí ohlásilo Švédsko. Európa, Rusko a USA sa navzájom obviňujú zo sabotáže, zatiaľ čo médiá špekulujú o riadených útokoch.

Baltské more monitorujú hliadkovacie plavidlá a rádiové stanice. Po pondelňajších silných výbuchoch, ktoré poškodili potrubia Nord Stream, objavili ďalšiu dieru s vytryskujúcim plynom.

Núdzová manažérka na švédskom ostrove Bornholm verejnosť upokojuje. „Momentálne sa nie je čoho obávať, všetko kontrolujeme,“ povedala Louise Lyng Bojesen.

Prečítajte si tiež:

​Zatiaľ nie je jasné, čo presne plynovody poškodilo. Na kontinent mali prepravovať ruský zemný plyn. Kohútik na jednej vetve však Kremeľ v auguste zastavil a na druhej ho kvôli vojne ani neotvorili. Potrubia však boli aj napriek tomu natlakované a plyn preto neustále uniká. Experti tvrdia, že potrvá minimálne týždeň, kým sa rúry vyprázdnia.

Západ hovorí o úmyselnej akcii Ruska. Kremeľ však zodpovednosť odmieta a haváriu označuje ako medzinárodný teroristický čin. „Vyzerá to ako teroristický čin, možno aj na medzištátnej úrovni. Táto nebezpečná situácia si vyžaduje urgentné vyšetrovanie a spoluprácu s inými krajinami. Pre ich neochotu komunikovať to však vyvoláva množstvo otázok,“ povedal Dmitrij Peskov, hovorca Kremľa.

Aj odborníci sa prikláňajú k názoru, že išlo o cielený útok a nie nehodu. Viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín vo videu vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti