Neuveriteľný rekord: Umelec odohral 130-hodinový klavírny koncert

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Guinessová kniha rekordov bude mať nový rekord. Jeho autorom je rumunsky klavirista Zoltán Thurzó, ktorý odohral najdlhší klavírny koncert na svete. Trval až 130 hodín. Informáciu priniesla agentúra ENEX.

Umelec sa posadil za klavír vo svojom dome minulý pondelok (19.9.) o 10.00 h a v nedeľu po 130 hodinách na ňom prestal hrať. Prekonal tak dosiaľ trvajúci rekord v trvaní 127 hodín, 8 minút a 38 sekúnd, ktorý držal Mrityunjay Sharma.

Počas koncertu zaznelo viac ako 150 klasických skladieb. Nešlo pritom o neprerušované hranie. Klavirista si mohol každú hodinu dať päťminútovú prestávku na oddych či spánok.

Jeho výkon a pravidlá pozorne sledovali zástupcovia Guinessovej knihy rekordov, ktorí jeho úspech čoskoro oficiálne potvrdia. Okrem nich boli počas koncertu prítomní aj lekári, umelcovi podporovatelia a rodina.

Prečítajte si tiež:

​Na koncertný maratón sa pripravoval už roky. O prekonanie rekordu sa pokúsil už minulý rok, pre chorobu ho musel prerušiť.

Meno Thurzó Zoltán sa pritom už v Guinessovej knihy rekordov spája s jedným rekordom. V lete (13.6.) vystúpil v Nepále na Mount Everest, kde v rámci svojho projektu Anthem in the Highness hral na klavíri 132 minút vo výške 5 365 metrov nad morom. Spojil tak dve svoje vášne, hranie a turistiku.

Klavír dostali do základného tábora pomocou helikoptéry.

Thurzó na Mount Evereste Zdroj: Reprofoto

Podľa rumunských médií sa takýmto spôsobom chce umelec presláviť po celom svete, aby mohol viac koncertovať a získať potrebné financie na založenie hudobného múzea, ktoré má niesť názov jeho starého otca, huslistu a muzikológa Sándora Thurzóa.

Zoltán Thurzó pochádza z umeleckej rodiny. Prvýkrát sadol za klavír už ako päťročný. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti