Hurikán Ian si podľa slov miestneho šerifa mohol na Floride vyžiadať stovky obetí

Nebezpečný hurikán Ian zasiahol pobrežie Floridy.
Nebezpečný hurikán Ian zasiahol pobrežie Floridy. Zdroj: TASR/AP Photo/John Raoux

Hurikán Ian, ktorý v stredu zasiahol Floridu, môže mať v okrese Lee až stovky obetí. Uviedol tak miestny šerif Carmine Marceno vo vysielaní pre stanicu ABC, informuje New York Times. Šerif dodal, že tisíce ďalších čakajú na záchranu.

„Nemám síce potvrdené čísla, no určite viem, že počet obetí sa počíta v stovkách. Sú tu tisíce ľudí, ktorí čakajú na záchranu,“ povedal šerif.

Zatiaľ ide o nepotvrdenú informáciu. V neskoršom rozhovore na otázku o počte obetí odpovedal, že v súčasnosti ešte nie je jasné, koľko ľudí je nezvestných.

Prečítajte si tiež:

​Búrka Ian udrela silou hurikánu štvrtého stupňa s rýchlosťou vetra až 241 kilometrov za hodinu.

Hurikán zdevastoval pobrežné mestá, zaplavil domy či podniky a mnohé ostrovy odrezal od sveta. Vo štvrtok to vyhlásil floridský guvernér Ron DeSantis.

„Niektoré z týchto oblastí - mestá ako Cape Coral či Fort Myers - boli v dôsledku búrky fakticky zaplavené a skutočne zdevastované,“ povedal DeSantis. Región podľa jeho slov zasiahla „500-ročná voda“.

Fort Myers, mesto s 83.000 obyvateľmi na juhozápadnom pobreží Floridy, obklopujú kanály, zátoky a rieky. Veľká časť mesta bola zaplavená. Vážne poškodená bola aj jediná cesta, ktorá spája s pevninou turistami obľúbené neďaleké ostrovy Pine Island a Sanibel.

„Priechodné nie sú dva mosty, ktoré si budú vyžadovať opravu,“ povedal DeSantis. Ian zasiahol pobrežie Floridy v stredu večer SELČ ako hurikán štvrtej z celkovo piatich kategórií.

Živel postupuje ďalej do vnútrozemia a zoslabol na úroveň tropickej búrky. Americké Národné centrum pre hurikány varovalo pred vážnym nebezpečenstvom záplav a silných dažďov v strednej časti Floridy.

DeSantis uviedol, že bez elektriny sa ocitli vyše dva milióny domácností a firiem, najmä v okrese Lee County, kde leží aj Fort Myers.

Hurikán Ian zasiahol v utorok - predtým, ako sa cez Mexický záliv dostal na Floridu, - západnú Kubu. Ako hurikán tretej kategórie tam usmrtil dvoch ľudí a v celej krajine spôsobil výpadok elektriny.

O hurikáne si pozrite aj záznam z Televíznych novín:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti