Kremeľ zatiaľ neuviedol, v akom rozsahu anektuje Chersonskú a Záporožskú oblasť

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. Zdroj: TASR/Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Moskva bude považovať útok na ukrajinské územie, ktoré chce anektovať, za agresiu voči samotnému Rusku.

Rusko anektuje ukrajinskú Doneckú a Luhanskú oblasť v celom rozsahu. Ako tomu bude v prípade ďalších dvoch čiastočne okupovaných oblastí Ukrajiny - Chersonskej a Záporožskej - zatiaľ Kremeľ nešpecifikoval.

Štyri okupované oblasti na juhu a východe Ukrajiny - Donecká, Luhanská, Chersonská a Záporožská oblasť - budú do Ruskej federácie začlenené v piatok popoludní podpísaním príslušných dokumentov v Kremli.

Z týchto štyroch ukrajinských oblastí Rusko takmer úplne okupuje len Luhanskú. Zvyšné tri Moskva ovláda iba čiastočne a musí tam stále zvádzať boje s ukrajinskou armádou.

Moskva bude považovať útok na ukrajinské územie, ktoré chce anektovať, za agresiu voči samotnému Rusku. Podľa agentúry TASS to vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Prečítajte si tiež:

„Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku Rusko uznáva v (administratívnych) hraniciach z roku 2014. Pokiaľ ide o územia regiónov Cherson a Záporožie, musím si to ešte vyjasniť, nemôžem na túto otázku zodpovedať v tomto momente,“ povedal niekoľko hodín pred piatkovou ceremóniou hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Na ceremónii v Georgijevskej sále Veľkého kremeľského paláca, na ktorej sa zúčastní aj prezident Vladimir Putin, budú prítomní aj Moskvou dosadení „lídri“ štyroch uvedených oblastí, ktorí tam podpíšu "dohody" o ich pričlenení k Rusku.

Prečítajte si tiež:

Štvorica Moskvou dosadených pohlavárov v stredu oficiálne požiadala Putina o anektovanie nimi vedených oblastí na základe výsledkov „referend“ o pričlenení k Ruskej federácii, ktoré v štvorici okupovaných oblastí Ukrajiny prebehli od 23.-27. septembra.

Podľa Kyjeva aj Západu išlo v skutočnosti o nelegitímne pseudohlasovania, ktoré boli narýchlo zorganizované v reakcii na úspešnú protiofenzívu ukrajinskej armády v Charkovskej oblasti. Mnohé krajiny preto vopred avizovali, že tieto výsledky týchto tzv. referend ani očakávanú anexiu okupovaných ukrajinských oblastí v žiadnom prípade neuznajú.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín (29.9.) o aktuálnej situácii na Ukrajine:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti