Predstavili prvé mince s motívom kráľa Karola III. Pozrite si, ako budú vyzerať

Britská kráľovská mincovňa predstavila prvé mince s motívom kráľa Karola III.
Britská kráľovská mincovňa predstavila prvé mince s motívom kráľa Karola III. Zdroj: TASR/AP Photo/Alastair Grant

Britská kráľovská mincovňa predstavila prvé mince s portrétom nového kráľa Karola III. Briti budú môcť panovníka vidieť na "drobných" približne od decembra, keď sa do obehu postupne dostanú mince s jeho podobizňou v hodnote 50 pencí, informovala v piatok agentúra AP.

Podobizeň nového panovníka vytvoril britský sochár Martin Jennings a Karol III. ju osobne schválil, uviedla v piatok Kráľovská mincovňa.

​V súlade s tradíciou je kráľov portrét otočený doľava — opačným smerom než portrét jeho matky, kráľovnej Alžbety II.

„Karol III. dodržal všeobecnú tradíciu, ktorú máme v britskom mincovníctve a ktorá siaha až ku Karolovi II., že monarcha je tvárou natočený opačne než jeho predchodca,“ vysvetlil Chris Barker z múzea Kráľovskej mincovne.

Karol je zobrazený bez koruny. Okolo portrétu je nápis, ktorý v preklade znamená "Karol III., z milosti Božej kráľ, obranca viery".

Prečítajte si tiež:

​Samostatná pamätná päťlibrová minca pripomínajúca život a odkaz Alžbety II. bude vydaná v pondelok. Na jednej strane tejto mince je zobrazený Karol, zatiaľ čo na rubovej strane sú vedľa seba dve nové Alžbetine vyobrazenia.

Kráľovská mincovňa so sídlom v južnom Walese zobrazuje britskú kráľovskú rodinu na minciach už viac ako 1100 rokov a dokumentuje každého panovníka od čias Alfréda Veľkého.

Karol III. nastúpil na trón 8. septembra po smrti svojej matky Alžbety II., najdlhšie vládnucej britskej panovníčky, ktorá zomrela vo veku 96 rokov.

Prečítajte si tiež:

​V Spojenom kráľovstve je v súčasnosti v obehu približne 27 miliárd mincí s podobizňou Alžbety II. Všetky zostanú zákonným platidlom a budú v obehu, kým nebude potrebné vyradiť ich ako poškodené alebo opotrebované. Vtedy ich nahradia nové mince s vyobrazením Karola III.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 29.9.:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kráľovská rodina

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.