Kábulom otriasla mohutná explózia, obeťami boli študenti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V prípade útoku, ktorý si v piatok ráno v afganskej metropole Kábul vyžiadal najmenej 19 obetí na ľudských životoch a 27 zranených, išlo o samovražedný bombový atentát, uviedli tamojšie policajné zdroje. Terčom útoku bolo vzdelávacie stredisko, v ktorom sa nachádzalo množstvo študentov. Informujú agentúry AFP a DPA.

Očití svedkovia uviedli, že výbuch bol mohutný a sanitky odvážali z miesta mŕtvych i zranených. K explózii došlo v kábulskej štvrti väčšinovo obývanej šiitskou menšinou Hazárov. Afganské úrady upozornili, že počet obetí môže ešte stúpnuť.

Podľa predstaviteľov uvedeného školského zariadenia absolvovali študenti a študentky v čase atentátu práve prijímacie skúšky na univerzitu.

Prečítajte si tiež:

​K zodpovednosti za atentát sa bezprostredne nikto neprihlásil. Ide o ďalšiu zo série násilností, odkedy sa v Afganistane pred niečo vyše rokom opätovne chopilo moci radikálne hnutie Taliban, pripomína AP.

Džihádistická organizácia Islamský štát (IS) — popredný rival Talibanu — predtým v krajine útočil na mešity a pútnikov, pričom cieľom týchto atentátov bola predovšetkým šiitská komunita.

Taliban po prevzatí moci v krajine uzatvoril školy pre afganské dievčatá od siedmeho ročníka. Súkromné pedagogické zariadenia však ponúkajú starším dievčatám možnosť pokračovať vo vzdelávaní.

Pozrite si archívnu reportáž z 19.8.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti