Rusko pri Záporoží zaútočilo raketami na konvoj civilistov, počet obetí za zvýšil na 25

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na najmenej 25 stúpol počet obetí piatkového útoku na civilný humanitárny konvoj pri ukrajinskom meste Záporožie, ku ktorému došlo len niekoľko hodín pred oficiálnou anexiou štyroch ukrajinských oblastí okupovaných Ruskom. Informovala o tom agentúra AFP.

„Dvadsaťpäť mŕtvych a približne 50 zranených po útoku ruskej armády na humanitárny konvoj v Záporoží. Vyšetrovanie sa začalo,“ uviedla na platforme Telegram ukrajinský generálna prokuratúra.

Po útoku zostali na zemi ležať telá obetí v civilnom oblečení a okná na autách boli vyrazené, citovala AFP jedného zo svojich fotoreportérov.

Niekoľko hodín pred ostreľovaním útočilo Rusko aj na niekoľko miest vrátane centra neďalekého Dnipra.

Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj o útoku tiež informoval s tým, že „Rusi blízko Záporožia vystrelili rakety na konvoj smerujúci na okupované územie“.

„Je treba poznamenať, že odchod 34 vozidiel s obyvateľmi Luhanskej oblasti bol vopred naplánovaný,“ dodal. Guardian upozornil, že uvedené informácie nebolo možné bezprostredne overiť.

Agentúra Reuters zverejnila video, ktoré dokumentuje následky raketového útoku. Zábery nie sú vhodné pre maloletých a citlivejšie povahy.

Zelenskyj odsúdil útok na konvoj civilistov: "Zaplatíte!", odkázal Rusom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsúdil v piatok ostreľovanie civilného humanitárneho konvoja pri meste Záporožie a nazval ho „teroristickým útokom“. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.

„Teroristický štát vypaľuje rakety na civilné obyvateľstvo v Záporoží, Mykolajive a Dnepropetrovsku. Útočí na ukrajinské oblasti z raketometov a dronov. Okupanti vystrelili ráno 16 rakiet len na okres Záporožie. Toto môžu urobiť len absolútni teroristi, ktorí by v civilizovanom svete nemali mať miesto,“ napísal v reakcii na útok Zelenskyj na platforme Telegram.

„Nepriateľ zúri a požaduje pomstu za našu nezlomnosť a jeho zlyhania. Cynicky ničí mierumilovných Ukrajincov, pretože už dávno stratil všetko ľudské. Krvilačná zberba, definitívne zaplatíš za každý stratený ukrajinský život!“ dodal Zelenskyj.

Prečítajte si tiež:

Rusko zodpovednosť popiera, z útoku obvinilo Ukrajinu

Proruský predstaviteľ ukrajinskej Záporožskej oblasti Vladimir Rogov pripísal v piatok zodpovednosť za ostreľovanie konvoja civilistov pri meste Záporožie ukrajinským jednotkám. Rogov zároveň poprel, že za útokom, ktorý si vyžiadal najmenej 23 obetí, bola ruská armáda, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

„Režim v Kyjeve sa pokúša to, čo sa stalo, vykresliť ako ostreľovanie ruskými vojakmi, pričom sa uchyľuje k ohavnej provokácii," napísal Rogov na platforme Telegram a dodal, že ukrajinskí vojaci podľa neho "vykonali ďalší teroristický čin".

Ukrajinský gubernátor Záporožskej oblasti Olexandr Staruch vyhlásil na sobotu 1. októbra v súvislosti s útokom na konvoj civilistov deň smútku, informuje denník The Guardian.

„Dnes ráno rasisti strieľali na civilistov, ktorí čakali v civilnom humanitárnom konvoji na odchod z oblastného centra. Títo ľudia prišli k svojim príbuzným na okupované územia, priniesli humanitárnu pomoc. Chystali sa vziať našich občanov na slobodné územie Ukrajiny. Okupanti zaútočili na bezbranných Ukrajincov. Je to ďalší teroristický útok zo strany teroristického štátu,“ napísal gubernátor Staruch na Telegrame.

Poradca ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko zároveň spresnil, že na konvoj bolo vystrelených 16 rakiet s použitím protivzdušnej obrany S-300.

Pri útoku zahynul proruský predstaviteľ Chersonskej oblasti

Pri útoku ukrajinských jednotiek zahynul v piatok Moskvou dosadený predstaviteľ správy ukrajinského územného celku Chersonská oblasť, informuje TASR na základe správy agentúry AFP, ktorá sa odvolala na ruskú štátnu tlačovú agentúru RIA Novosti.

„Prvý námestník šéfa bezpečnosti v chersonskej administratíve Alexej Kateriničev zomrel po raketovom útoku ukrajinských vojakov v centre Chersonu,“ citovala agentúra vyjadrenia tamojších predstaviteľov. Kateriničev pôsobil vo funkcii len necelý mesiac.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti