Ukrajinci obkľúčili kľúčové mesto. V lymanskej kapse uviazlo 1500 ruských vojakov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ukrajinskí vojaci postupujúci východne od rieky Oskil odrezali od zásobovania Ruskom okupované mesto Lyman, v ktorom uviazlo najmenej 1500 ruských vojakov. Dobytie Lymanu by znamenalo hrozbu pre ruské jednotky v západnej časti okupovanej Luhanskej oblasti.

Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) sa ukrajinským jednotkám podarilo oslobodiť ďalšie obce v lymanskom okrese.

Podľa posledných správ zo štvrtka večer sa mesto podarilo úplne obkľúčiť, keď ukrajinskí vojaci prerazili ruskú obrannú líniu pri dedine Stavky, ktorá leží 10 kilometrov severne od Lymanu a prerušili cestu do Torského-Drobyševa, ktorý bol poslednou spojnicou mesta s ruským logistickým zázemím.

Mesto Lyman leží na severe Doneckej oblasti a je dôležitým oporným bodom ruskej armády na východe Ukrajiny. Je významným železničným uzlom, ale od začiatku septembra a po ústupe ruských jednotiek z mesta Izium aj strategicky dôležitým bodom ruskej armády na východe Ukrajiny.

Prečítajte si tiež:

Vodca separatistov: Ruské jednotky sú "čiastočne obkľúčené"

Ruské jednotky boli vo východoukrajinskom meste Lyman "čiastočne obkľúčené" a sily Kyjeva opätovne dobýjajú dediny v tejto oblasti, uviedol v piatok proruský líder ukrajinskej odštiepeneckej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Správy z Lymanu sú znepokojujúce. V tomto momente je Lyman čiastočne obkľúčený,“ uviedol Pušilin na sociálnych sieťach. Zároveň dodal, že dve neďaleké dediny „nie sú plne pod našou kontrolou“.

Video ukazuje, ako Ruskí vojaci utekajú z oblasti Lymanu. Podľa záberov by mohlo ísť o celú čatu.

Ruské zoskupenie Bars-13, je podľa ruského vojenského blogera s prezývkou War Gonzo odrezané. Bars-13 a 752. motostrelecký pluk 20. kombinovanej armády sa bránia v Lymane a Drobyševe.

Ukrajinci útočia na Lyman z troch strán a už prerušili zásobovaciu cestu zo Svatového.

Bezpečnostný expert Rainer Saks pre portál ERR uviedol, že v lymanskej kapse uviazlo najmenej 1500 ruských vojakov.

Podľa ukrajinského generálneho štábu ruské velenie vyslalo do oblasti tankové jednotky zložené z mobilizovaných vojakov, ktorí nemajú dostatočný výcvik. Údajne mali nehodu už počas presunu.

ISW upozornil, že porážka v Lymane by Rusom skomplikovala situáciu: „Pád lymanskej kapsy by zrejme mal dôsledky pre ruské zoskupenia na severe Doneckej a západe Luhanskej oblasti a možno by umožnil ukrjainským vojakom ohrozovať ruské pozície na západnej hranici Luhanskej oblasti a v oblasti medzi Severodoneckom a Lysyčanskom.

Obrana Lymanu sa môže zrútiť už v piatok večer či v sobotu, čo vrhne tieň na vyhlásení anexie štyroch ukrajinských regiónov Ruskom, upozornil v rozhovore pre agentúru Reuters analytik Rob Lee z Foreign Policy Research Institute.

Pád Lymanu by mohol viesť k ďalšiemu prieniku ukrajinských vojsk do hĺbky Donbasu.

Rusko v piatok zaútočilo na konvoj civilistov, ktorý sa snažil dostať preč zo Záporožskej oblasti. Následky raketového útoku dokumentuje priložené video.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti