Pandémia koronavírusu inými očami. Čínsky umelec premenil testovanie na umenie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pandémia koronavírusu zasiahla celý svet. Sprevádzali ju obmedzenia, karantény a pravidelné testovanie. Práve to sa v niektorých štátoch, akým je napríklad Čína, stalo priam životným štýlom. Túto povinnosti sa ale umelec prezývaný Siyuan Zhuji rozhodol premeniť na umelecké dielo, informuje agentúra Reuters.

Nepostupoval pritom spontánne, ale dôkladne sa tento projekt pripravil. Od marca si tak tento 33-ročný umelec pomocou malej kamery v ústach natáča svoje vlastné testovanie.

Na snímkach je vidieť zuby, jazyk či blížiacu sa testovaciu tyčinku s vatou. Niektoré zachytili aj zdravotníkov, ktorý test vykonávali.

„Chcem ukázať, že toto je náš súčasný život. Takto žijeme. Testy sa tu robia bežne a intenzívne,“ prezradil umelec, ktorý žije vo východnej provincii Ťiang-su s tým, že ide o spôsob života, ktorý je v našej dobe jedinečný.

Prečítajte si tiež:

​Umelec dostal nápad s natáčaním videí po tom, ako sa zamyslel nad ústami ako vstupným bodom pre vírus a tiež pre opakované testovanie na jeho nájdenie.

Doposiaľ takto zaznamenal asi 40 testovaní, no jeho práca nekončí. Pokiaľ bude aj naďalej potrebné pravidelné testovanie, vo svojej práci chce pokračovať.

Napokon chce zobraziť všetky videá súčasne na veľkej obrazovke, aby v mriežke predstavil pandemický život v Číne.

Kreatívny nápad ale nepretavil do špeciálneho pomenovania. Projekt totiž nesie názov „Hesuan Jiance“, čo v preklade znamená „COVID test“.

Prečítajte si tiež:

​Nový koronavírus sa objavil v čínskom meste Wu-chan koncom roka 2019 a takmer dva roky bola Čína relatívne bez vírusov. Variant Omicron však priniesol pretrvávajúce epidémie po celej krajine, s ktorými úrady bojovali prísnymi karanténami, pozastavenou ekonomikou aj opakovaným testovaním.

Negatívny test je v  niektorých provinciách Číny potrebný pre používanie verejnej dopravy, vstup do škôl, na pracovisko, do obchodov, bánk či parkov.

Keďže sa Čína neustále snaží dosiahnuť takzvanú nulovú toleranciu, umelec bude mať zrejme ešte veľa príležitostí na pokračovanie natáčania svojho projektu. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Testovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.