Rusko sa zatiaľ nechystá použiť jadrové zbrane, tvrdia Spojené štáty

Medzikontinentálna balistická strela Sarmat.
Medzikontinentálna balistická strela Sarmat. Zdroj: TASR/Roscosmos Space Agency Press Service via AP, File

Spojené štáty doposiaľ nezaznamenali, že by Rusko podniklo kroky, ktoré by naznačovali použitie jadrových zbraní vo vojne na Ukrajine. V piatok to uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na tlačovej konferencii so svojou kanadskou rezortnou kolegyňou Mélanie Jolyovou. Informovala televízia CNN.

„Veľmi pozorne sledujeme, či Rusko skutočne robí niečo, čo naznačuje, že zvažuje použitie jadrových zbraní. Dodnes sme ich nevideli podniknúť tieto kroky,“ povedal šéf amerického rezortu diplomacie. Podľa jeho slov však Washington naďalej berie jadrové hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina "veľmi vážne".

Prečítajte si tiež:

​„Pokiaľ ide o zámer prezidenta Putina, nebudem špekulovať o tom, čo má na mysli. Môžem vám len povedať, že robíme plány proti každému možnému scenáru, vrátane tohto,“ dodal Blinken.

Americký minister tiež uviedol, že "nemá čo povedať" k Putinovým "absurdným obvineniam Anglosasov" zo sabotovania plynovodov Nord Stream v Baltskom mori.

Prečítajte si tiež:

​„Dostaneme sa k podstate toho, čo sa stalo. Tieto informácie budeme zdieľať hneď, ako ich budeme mať. Nechcem však predbiehať vyšetrovanie, ktoré prebieha,“ odpovedal Blinken.

Pozrite si archívnu reportáž z 30.9. o tom, ako Rusko podpísalo ďalšiu anexiu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti