Katastrofické následky po hurikáne Ian, hlásia najmenej 80 obetí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Počet obetí ničivého hurikánu Ian v Spojených štátoch stúpol na najmenej 80. Prevažná väčšina je z amerického štátu Florida, vyplýva z oznámení miestnych predstaviteľov, o ktorých informovali denník New York Times a televízie CBS a CNN.

Celkovo na Floride doteraz potvrdili 76 úmrtí. Len v okrese Lee prišlo o život najmenej 42 ľudí, oznámila v nedeľu tamojšia polícia. Hurikán Ian ho zasiahol s rýchlosťou vetra 240 kilometrov za hodinu.

Aj niekoľko dní po hurikáne sú viaceré miesta na Floride stále zaplavené, pretože pôda už nedokáže absorbovať viac vody. Státisíce domácnosti ostáva bez elektriny, uviedla agentúra DPA.

​​Ian už ako tropická búrka cez víkend postupne strácal na sile. Jeho výbežky prinášali zrážky na východné pobrežie USA až po New York. Pred zoslabnutím zasiahol ako hurikán najnižšej prvej kategórie pobrežie Južnej Karolíny, kde spôsobil prívalové povodne a materiálne škody, nevyžiadal si však obete. Štyroch mŕtvych medzičasom potvrdili v Severnej Karolíne.

Ian minulú stredu prešiel nad pevninu na juhozápade Floridy ako hurikán štvrtej kategórie. Pri prechode cez polostrov za sebou zanechal ničivé následky. V postihnutých oblastiach zachránili viac ako 1100 uviaznutých ľudí. Obnova potrvá mesiace a niektorých prípadov aj roky, zdôraznili tamojšie úrady.

Prečítajte si tiež:

​​​Hurikánmi zasiahnuté regióny tento týždeň navštívi prezident USA Joe Biden, aby si urobil obraz o situácii. Ako oznámil Biely dom, v pondelok navštívi Portoriko, kde dva týždne po hurikáne Fiona niektoré miesta stále nemajú elektrinu. Na Floridu odcestuje Biden v stredu.

Pozrite si archívnu reportáž z 30.9. z Televíznych novín o tom, ako sa Florida spamätáva z hurikánu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.