Autentické video: Mobilizácia nám berie príbuzných a nemôžu urobiť vôbec nič, tvrdí slovensko-ruský pár

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Keď Vladimir Putin vyhlásil mobilizáciu, týkať sa mala len mužov, ktorí už majú vojenské skúsenosti. Video, ktoré máme k dispozícii, potvrdzuje, že verbovaní sú aj chorí a starší občania. Pochybenie už priznal aj Putin.

Redakcia tvnoviny.sk má k dispozícii video z tábora, kde zhromaždili mužov, ktorí majú nastúpiť do armády. Muž, ktorý sa im prihovára, je pravdepodobne ich veliteľ a sám priznáva, že sú tam aj občania, ktorí majú zdravotné problémy.

„Rota, ja vám teraz neviem nič povedať. Dali mi rozkazový plán, ktorý som nepísal a pred tým nikdy nevidel. Môže byť, že niekam prídeme a potom vás prevelia, ja neviem. Budete spať ako vo väzení,“ hovorí muž vo videu.

Jeho slová sú dôkazom, že ani velitelia nevedia, čo bude s mužmi ďalšie týždne. „Kam, pôjdeme, neviem, kedy presne, neviem. Ako budeme vybavení, tak isto netuším,“ vyhlásil muž. Naverbovaných občanov varoval, aby sa nevyhovárali na zdravotné problémy.

„Všetci ste naverbovaní a nemajte výhovorky, že niečo nemôžete. Aj ja som poloslepý, bolia ma kolená, som na tabletkách a tiež budem robiť to, čo sa mi povie. Pamätajte na to, pamäť nám ešte slúži: budeme strieľať všetko do radu,“ dodal.

Video nám poslal Slovák, ktorého manželka je Ruska a spolu žijú na Slovensku. Hovorí, že jej rodina a priatelia žijú v strachu a kto môže, z Ruska uteká. Martin, ktorého meno sme zmenili, pretože si želal ostať v anonymite, opísal, ako vníma mnoho Rusov vojnu a mobilizáciu. Redakcia vie, v akom meste bolo video natočené, ale na Martinovu žiadosť nezverejňujeme podrobnosti.

Prečítajte si tiež:

Problémy s mobilizáciou priznal aj samotný ruský prezident. Vo štvrtok 29. septembra sa prihovoril členom Ruskej bezpečnostnej rady. Britské ministerstvo obrany Putina citovalo so slovami, že mobilizácia vyvolala mnoho otázok a je potrebné rýchlo „napraviť naše chyby a neopakovať ich“.

Do vojenskej služby mali byť povolaní len muži s vojenskými skúsenosťami či s vojenským odborným zameraním. Neskôr miestne úrady zistili, že povolaní boli aj muži so zdravotnými problémami, študenti či starší ľudia.

Ľudia vidia, že im vláda nehovorí pravdu

Podľa Martina je z videa jasné, že mobilizáciu sprevádza chaos. Veliteľ veľakrát opakoval slová „neviem“ a priznal, že do tábora povolali aj ľudí so zdravotnými problémami.

„Pozorujem, že od začiatku vojny sa v Rusku mení mienka. Pred vojnou veľa ľudí, vrátane mojej ženy, hovorili, že Západ ich provokuje. Keď vypukla invázia, rozplakala sa a hanbila sa, že je Ruska. Väčšina Rusov však inváziu schvaľovala,“ hovorí Martin.

Mnohí Rusi si podľa neho mysleli, že zaútočiť mali nielen na Ukrajinu, ale aj na Západ a postsovietske krajiny.

Mienka sa začala meniť po tom, čo ľudia zistili, že vojna na Ukrajine netrvá tri dni, ako to pôvodne plánoval Putin. Ľudia postupne zisťujú, že im vláda nehovorí pravdu. Najväčší odpor prejavili ľudia po vyhlásení mobilizácie 21. septembra.

„Vidia, že to, čo im bolo povedané, nie je pravda. Hovorili im, že ruská armáda je dobrá, že zvalcuje Ukrajinu za pár dní. Bolo im sľúbené, že mobilizácia nebude potrebná a teraz je vyhlásená a nechápu, prečo už dávno nie je vojna ukončená. Každý deň im ukazujú, čo všetko získali na Ukrajine a napriek tomu je potrebná mobilizácia,“ vysvetľuje Martin.

Ťažko sa mu však predvída, či dôjde k väčšej vzbure v Rusku. „Sám som dlho neveril, aká silná je tam propaganda. Doslova veria v to, čo im hovoria. Silná propaganda tam nie je prvý rok, propaganda je tam tvrdá a silná desiatky rokov. Majú v sebe zaryté, že Západ sa ich snaží zničiť,“ dodáva Martin.

Prečítajte si tiež:

Mnohí Rusi nemajú pas. Musia ostať doma

Čo bude s rodinou Martinovej manželky, nevie. Vysvetľuje, že niektorí ušli do Arménska, lenže mnohí ich známi nemajú cestovný pas. Bez neho sa mimo Ruska takmer nikam nedostanú.

„Keby si chceli dať urobiť pas, asi im ho ani nedajú, lebo by hneď zistili, že chcú odísť. Boja sa, že by ich rovno vzali. Radšej teda nerobia nič,“ dodáva Martin.

V snahe vyhnúť sa vojenskej povinnosti ušli z Ruska tisíce mužov. O rušnej situácii na rusko-fínskej hranici sme informovali TU a TU nájdete zábery z rusko-gruzínskej hranice.

V 30 ruských mestách zatkli vyše dvetisíc ľudí, ktorí protestovali proti mobilizácii. Podľa vyhlásenia Vladimira Putina sa povoľovací rozkaz mal týkať 300-tisíc mužov, ale nezávislé ruské médiá uvádzajú, že rozkaz dostalo až päť miliónov Rusov.

Pozrite si reportáž o protestoch proti mobilizácii:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti