Putinovi hrozí nová katastrofa. Rusi sa ocitli v kliešťoch na nesmierne významnom strategickom mieste

Putinovi hrozí nová katastrofa. Rusi sa ocitli v kliešťoch na nesmierne významnom strategickom mieste
Ukrajinský tank T-64.

Len tento víkend svet obleteli správy o tom, že Rusko prišlo o strategicky dôležité mesto Lyman v Doneckej oblasti a už prišla pre okupantov ďalšia pohroma. Ukrajinská armáda totiž úspešne dobýva naspäť mestá ležiace na západnom brehu rieky Dneper na juhu, prevažne v Chersonskej oblasti.

Je to už sedem mesiacov, čo sa bojuje na Ukrajine. Rusi za ten čas zaznamenali viacero úspechov, no očakávaný tlak tamojších vojsk a zintenzívnenie útokov stále neprichádzajú. Naopak, momentálne držia opraty pevne v rukách vojaci a bojovníci v ukrajinských farbách.

„Ukrajinské vojská od leta predvádzajú vojenskú modernu. Ukazujú, čo je to moderný manévrový boj. Ukrajincom sa v Lymane podarilo obkľúčiť tento priestor najmä skvelou synchronizáciou všetkých svojich jednotiek,“ povedal na úvod pre TVNOVINY.sk generál vo výslužbe Pavel Macko.

Ten v avizovaných úspechoch na juhu Ukrajiny v Chersonskej oblasti vidí paralelu aj s Lymanom. „Ukrajinské sily vytvárajú kliešte, v ktorých sa ocitajú tisíce vojakov. K tým sa teraz dostávajú poza chrbát od východu, čím Rusom hrozí izolácia. Ide o dôležitý priestor, pretože ak sa Ukrajincom podarí vyčistiť Mykoľajiv a Odesu, budú mať základ pre ofenzívu na ďalších miestach,“ ozrejmil.

Prečítajte si tiež:

​Terén v Chersonskej oblasti však nie je k aktérom úplne milosrdný. „Nachádza sa tam veľa kanálov, taktiež koryto Dnepra je mimoriadne široké a Ukrajinci už zničili väčšie mosty a trasy používané na prekročenie tejto rieky,“ vysvetlil odborník.

Ukrajinci sú podľa neho vo fáze rozhodujúcej operácie. „Ide o druhý krok, ktorému predchádza formovacia operácia, s cieľom pripraviť bojisko a podlomiť súpera, aby odišiel sám. Rozhodujúca operácia by mala byť rýchla, krátka, s cieľom doslova rozdrviť protivníka,“ vysvetlil Macko s dôvetkom, že v prípade úspechu nastane tretia fáza, tzv. kontrola získaného územia.

Živná pôda pre ďalšie oblasti

Ak by skutočne boli Ukrajinci v tomto prípade úspešní, môžu podľa respondenta udrieť aj v iných častiach.

„Priam sa núka Záporožská oblasť s dvoma cieľmi. Prvým je primárne rozdeliť ruskú zostavu smerom na Mariupoľ alebo na Berďansk. Druhou je vytvorenie predpokladov na ohrozovanie Krymu. Stále môže prísť aj tlak smerom k Azovskému pobrežiu. V prípade úspechu na Kryme by však Rusom na pozemnú komunikáciu zostal už iba Kerčský most, kde sa ale dá útočiť aj v zime,“ podotkol Macko.

Ten na záver vyslovil presvedčenie, že obrancovia sa snažia rozdeliť blok okupantov na viacero častí. „Rusi tým pádom strácajú flexibilitu a len s veľkými problémami sa dokážu presúvať. Ukrajinci týmito útokmi potvrdili, že prevzali iniciatívu a že Rusom sa tento trend nedarí zvrátiť,“ uzavrel.

Putin ohlásil anexiu

Ruský prezident Vladimir Putin len v piatok vyhlásil, že územie na juhu a východe Ukrajiny bolo anektované Ruskom.

Prečítajte si tiež:

​Moskva minulý piatok po údajných referendách iniciovala anexiu štyroch oblastí Ukrajiny, ktorú bude tento týždeň formálne schvaľovať ruský parlament. Žiaden z týchto regiónov však Rusko neovláda úplne a ukrajinské sily na viacerých miestach pokračujú v protiofenzíve.

Nie je tak naďalej jasné, či Moskva pričlení Chersonskú a Záporožskú oblasť k Ruskej federácii oficiálne v ich administratívnych hraniciach, alebo si ponechá kontrolu len nad územím, ktoré aktuálne ovláda. Doneckú a Luhanskú oblasť anektuje Rusko v celom rozsahu, teda v ich administratívnych hraniciach z roku 2014.

Tieto správy prichádzajú v čase, keď sa stále častejšie objavujú informácie o chaotickej mobilizácii v Rusku, ktorú vyhlásil Putin 21. septembra.

Pozrite si tiež reportáž o oznámení Ruska anexovať časť Ukrajiny.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti