Ďalšie komplikácie pri mobilizácii: Rusko na Sibíri „stratilo“ poldruha milióna uniforiem

Ďalšie komplikácie pri mobilizácii: Rusko na Sibíri „stratilo“ poldruha milióna uniforiem
Ruský poslanec zo Zabajkalskej oblasti, generálporučík Andreja Guruljov. Zdroj: Profimedia.sk

Ruský prezident Vladimir Putin neobvykle rýchlo priznal problémy počas mobilizácie, čo poukazuje na rozsah zlej organizácie pri povolávaní mužov do armády.

Putin sa vo štvrtok v súvislosti s mobilizáciou prihovoril k členom Ruskej bezpečnostnej rady. Uviedol, že mobilizácia vyvolala mnoho otázok a je potrebné rýchlo „napraviť naše chyby a neopakovať ich“.

Ruské vojenské ťaženie na Ukrajine a nedávne úspechy ukrajinskej armády pri protiofenzíve odhalili vážne logistické nedostatky ruskej armády. Niektorí analytici dokonca veria, že práve logistika je slabou stránkou ruskej armády, čo jej spôsobuje problémy už od začiatku invázie.

Čiastočná mobilizácia, ktorú nariadil ruský prezident, pritom predstavuje pre ruskú armádu z logistického hľadiska ďalšiu výzvu. Stovky tisíc povolaných záložníkov pochádzajúcich z každého kúta krajiny bude totiž treba povolať, vyzbrojiť a vycvičiť predtým, než budú vyslaní na bojisko.

Kam sa podeli uniformy?

Okrem iného komplikuje mobilizáciu aj nedostatok výstroja. Vyplýva to z vyjadrení ruského poslanca zo Zabajkalskej oblasti, generálporučíka Andreja Guruľova, ktorý sa sťažuje, že vojaci nemajú uniformy. Zmiznúť ich malo poldruha milióna, píše portál Novaja Gazeta.

„Stále mi nie je jasné, kam zmizlo 1,5 milióna súprav (uniforiem), ktoré boli uložené v prijímačoch. Čo spôsobilo tieto problémy s uniformami? Nikto mi to nemieni vysvetliť!,“ napísal Guruľov na Telegrame.

Problémy vidí na najvyšších miestach, konkrétne u zástupcu ministra obrany Dmitrija Bulgakova. „Nie je potrebné posielať generála Bulgakova na inú prácu, ale mali by sme sa ho spýtať, kde, ako a prečo sa stalo, že naši mobilizovaní nedostávajú uniformy,“ hnevá sa Guruľov, ktorý je častým hosťom v ruských televíznych debatách.

Poznamenal, že Bulgakova bude súdiť Boh.

Prečítajte si tiež:

Nedostatok personálu v prijímačoch

Tým sa však podľa poslanca problémy nekončia. Na vojenských správach a prijímačoch je nedostatok personálu

„Prijímače musia byť už teraz obsadené pre budúcnosť, aby sme mohli bez problémov prijímať ľudí,“ uviedol Guruľov a posťažoval sa na to, ako je mobilizácia zorganizovaná a že sa rieši po okresoch.

Výhrady má aj ku komunikácii s ministerstvom obrany, verí však, že situácia by sa mohla zlepšiť. „Teraz na post námestníka ministra obrany pre materiálno-technické zabezpečenie Michail Mizincev. Situácia sa nezmení okamžite, ale som presvedčený, že v budúcnosti to zvládne.“

Británia uvalila na Mizinceva (60) sankcie za jeho úlohu pri obliehaní ukrajinského prístavného mesta Mariupol, ktoré ruská armáda dobyla v máji. Odvtedy sa s ním spája prezývka mariupoľský mäsiar.

V priloženom videu si môžete pozrieť aktuálne informácie o ruskej invázii na Ukrajinu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti