Elon Musk pobúril Ukrajincov s jeho „mierovým“ návrhom

Elon Musk pobúril Ukrajincov s jeho „mierovým“ návrhom
Elon Musk Zdroj: TASR/AP

Americko-kanadsko-juhoafrický miliardár Elon Musk v pondelok (3. 10.) na Twitteri predstavil svoj mierový plán pre Ukrajinu. Ako však komentovala britská stanica Sky News, novinári aj akademici mu vzápätí odporučili, aby radšej ostal pri technológiách a investíciách.

„Treba opätovne usporiadať voľby v anektovaných oblastiach pod dohľadom OSN. Ak to bude vôľa ľudí, Rusko sa odtiaľ stiahne. Krym nech sa oficiálne stane súčasťou Ruska, ako to bolo od roku 1783 (až do chyby Nikitu Chruščova). Je potrebné zabezpečiť zásobovanie Krymu vodou. Ukrajina zostane neutrálna,“ napísal Musk.

Prečítajte si tiež:

Ukrajinský prezidentský poradca Mychajlo Podoľak mu odpovedal, že má lepší návrh.

„1. Ukrajina oslobodí svoje územia. Vrátane anektovaného Krymu.

2. Rusko bude demilitarizované a zbavené jadrových zbraní, aby už nemohlo ohrozovať iných.

3. Vojnoví zločinci budú predvedení pred medzinárodný tribunál,“ napísal mu Podoľak.

Na Muskov mierový plán zareagoval aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na Twitteri v pondelok večer spustil hlasovanie s otázkou:

„Ktorého Elona Muska máte radšej? Toho, ktorý podporuje Ukrajinu alebo toho, ktorý podporuje Rusko?“ opýtal sa Zelenskyj ľudí na sociálnej sieti s tým, že hlasovanie nechal spustené do utorka večera.

Pozrite si reportáž o tom, ako Rusko začalo formálny proces pričlenenia ukrajinských oblastí okupovaných ruskou armádou.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti