KĽDR sa pripravuje na testy nových balistických rakiet, tvrdí Soul

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Severná Kórea sa pripravuje na skúšky technológií pre novú medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM) na kvapalné palivo a balistickú strelu odpaľovanú z ponorky (SLBM). V utorok to uviedlo juhokórejské ministerstvo obrany, podľa ktorého je Pchjongjang naďalej pripravený na vykonanie ďalšieho jadrového testu. Informuje agentúra Jonhap.

Ministerstvo obrany tiež poznamenalo, že KĽDR sa zároveň neustále snaží modernizovať rakety na tuhé palivo. Dodalo, že hlavné severokórejské jadrové zariadenia – vrátane reaktora v stredisku v Jongbjone – sú v bežnej prevádzke a Severná Kórea je naďalej schopná vykonať jadrový test.

Prečítajte si tiež:

​Juhokórejský minister obrany I Čong-sup tvrdí, že Pchjongjang dokončil prípravy na siedmu jadrovú skúšku už "približne v máji", no je veľmi náročné predpovedať, kedy dôjde k jej vykonaniu. Dodal, že ďalší jadrový test môže zahŕňať aj malú atómovú zbraň pripravenú na použitie.

Severná Kórea v utorok vystrelila ďalšiu neidentifikovanú balistickú raketu, ktorá podľa jaonského úradu vlády preletela ponad Japonsko. Tento test balistickej strely zo strany KĽDR neobvykle spustil v dvoch severojaponských prefektúrach národný systém varovania pred vzdušnými útokmi J-Alert.

EÚ odsúdila test balistickej rakety

Predseda Európskej rady Charles Michel v utorok odsúdil test severokórejskej balistickej strely, ktorá preletela ponad Japonsko. TASR o tom informuje na základe Michelových vyjadrení na sociálnej sieti.

„Rázne odsudzujem zámerný pokus Severnej Kórey o ohrozenie bezpečnosti v tejto oblasti vypálením balistickej rakety ponad Japonsko,“ napísal Michel na Twitteri. Tento krok Pchjongjangu označil za "neopodstatnenú agresiu a do očí bijúce porušenie medzinárodného práva".

EÚ podľa jeho slov vyjadruje solidaritu Japonsku a Južnej Kórey.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti