Putin vyslal Západu varovný signál: Ruský „nukleárny vlak“ sa dal do pohybu

Putin vyslal Západu varovný signál: Ruský „nukleárny vlak“ sa dal do pohybu
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Naletova Elena

Hrozba použitia jadrových zbraní zo strany Ruska je čoraz viac reálna. Myslí si to nielen ukrajinský prezident, ale aj predstavitelia Európskej únie a USA. Rusko varuje, že na obranu zabratých území na Ukrajine je pripravené nasadiť všetky prostriedky, aj tie najničivejšie.

Americkí jadroví experti sa netaja obavami, že Rusko by mohlo použiť menšie taktické jadrové zbrane, aby ukončilo konvenčnú vojnu pri presadení vlastných podmienok.

Prečítajte si tiež:

​​O zámere použiť zbrane hromadného ničenia môžu svedčiť aj nie príliš zjavné znaky: napríklad presuny určitých jednotiek z bojísk - okrem tých, ktoré sú schopné zapojiť sa do jadrového útoku.

Aj keď to nemusí znamenať, že Rusko nakoniec svoj nukleárny arzenál na Ukrajinu skutočne použije, môže to slúžiť ako signál vyslaný s cieľom odstrašiť Západ.

Proruský vojenský blogger Rybar zverejnil na Telegrame video, ktoré údajne zachytáva presun vlaku s ruskou vojenskou technikou, ktorú používajú jednotky z nukleárnej divízie ruskej armády, informuje portál britského denníka The Times.

Zábery podľa Rybara vznikli v bližšie nešpecifikovanej lokalite v centrálnej časti Ruska. Podľa bezpečnostného analytika Konrada Muzyku je na vagónoch vlaku naložená technika, ktorá slúži na údržbu, uskladnenie a ochranu zariadení súvisiacimi s nukleárnym arzenálom.

Vlak prevážal aj obrnené vozidlá s delami. Tie podľa Muzyku slúžia na ochranu nukleárnych jednotiek.

Niektoré zdroje magazínu Politico sú presvedčené, že údajné prípravy na jadrový útok môžu byť zo strany ruského vedenia zámerne neskrývané – aby západné krajiny pochopili, kam všetko smeruje, a urobili ústupky.

Keď si odmyslíme testy, použiť atómovú zbraň sa od druhej svetovej vojny žiadna veľmoc neodvážila. A to najmä pre obavy, že by to mohlo viesť k celosvetovej apokalypse. Podľa niektorých odborníkov však vedenie Kremľa pod vplyvom vojenských neúspechov na Ukrajine v súčasnosti takýmto spôsobom neuvažuje.

„Rusi to možno nevnímajú ako prekročenie veľkého jadrového prahu. Možno to chápu ako súčasť svojich konvenčných síl,“ uviedla pre portál BBC bezpečnostná analytička Patricia Lewisová z britského think-tanku Chatham House.

Západ sa preto pripravuje na možnosť, že k jadrovému úderu na Ukrajine skutočne dôjde

Ako na Putinov prejav, v ktorom vyhlásil mobilizáciu a vyhrážal sa jadrovým útokom, reagovali experti, sa dozviete z reportáže v priloženom videu: 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti