Víťazka súťaže Missis Krym spoznala trest za spievanie ukrajinskej patriotickej piesne

Víťazka súťaže Missis Krym spoznala trest za spievanie ukrajinskej patriotickej piesne
Miss Krymu Olga Valjevová. Zdroj: Profimedia.sk

Súd v Ruskom anektovanom Kryme uznal dve ženy za vinné z diskreditácie ruskej armády a verejného propagovania nacistických symbolov tým, že vo videu zverejnenom na sociálnych sieťach spievali známu ukrajinskú pieseň Červená kalina, informuje portál The Guardian.

Oľga Valejevová, ktorá vyhrala súťaž krásy Missis Krym 2022, a jej nemenovaná priateľka spievali túto pieseň na balkóne a pritom sa nahrávali. Video bolo zverejnené na platforme Instagram v sekcii stories, kde sa príspevky po 24 hodinách automaticky vymazávajú.

Šéf proruskej krymskej administratívy Sergej Axionov varoval, že úrady vyvodia zodpovednosť voči každému, kto sa na takýchto aktoch podieľa alebo ich organizuje. Takéto správanie je „zradou vlastnej krajiny“ a tí, ktorí podporujú Ukrajinu, by mali z Krymu odísť, napísal Axionov na sociálnej sieti Telegram.

Pieseň Červená kalina získala osobitnú popularitu na Ukrajine i vo svete po ruskej invázii vo februári. Stala sa základom pre kompozíciu Hey Hey, Rise Up!, ktorú nahrala skupina Pink Floyd so spevákom ukrajinskej skupiny Boombox Andrijom Chlyvňukom.

Prečítajte si tiež:

​Valejevová tvrdí, že nepoznala kontext piesne Červená kalina. Uviedla, že ako Ukrajinka narodená v meste Bilohirsk na Kryme sa túto pieseň naučila ako dieťa. Za jej interpretáciu a zverejnenie začala dostávať urážky a vyhrážky na sociálnych sieťach.

Príslušný súd na Kryme dospel k záveru, že mladé ženy sa dopustili diskreditácie ruskej armády a propagovali nacistické symboly. Valejevová za to dostala pokutu 40-tisíc rubľov (680 eur), jej priateľka musí ísť na desať dní do väzenia.

V prípade Valejevovej súd pri rozhodovaní o treste zohľadnil, že sa stará o dve maloleté deti. Obidve ženy sa museli za svoj čin ospravedlniť.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.