Zahraničné

Skončí sa olympiáda v Soči krvavou katastrofou? Toto odkazujú teroristi

bonmbaaaa.jpg
Zdroj: Reuters

Pre Putina a turistov majú krvavý darček. Pozrite si video.

Militantná islamská skupina Vilajat Dagestan sa vo videu zverejnenom v nedeľu prihlásila k zodpovednosti za dvojicu samovražedných bombových útokov, ku ktorým došlo vlani koncom decembra v južnej časti ruského mesta Volgograd. Zároveň pohrozila útokmi na februárové zimné olympijské hry v Soči, informovala v noci nadnes agentúra AP.

K bombovým útokom vo Volgograde, pri ktorých prišlo 29. a 30. decembra o život v priebehu 24 hodín 34 ľudí, sa až doteraz nikto neprihlásil.

Vo videu umiestnenom na stránke vdagestan.com dvaja rusky hovoriaci muži varovali prezidenta Vladimira Putina, že v prípade konania olympijských hier v Soči mu dajú "darček za nevinnú moslimskú krv preliatu po celom svete - v Afganistane, v Somálsku, v Sýrii". Dodali, že darček majú pripravení aj "pre turistov, ktorí prídu" na olympiádu.

Zdroj: Reuters

Umarov v roku 2012 nariadil zastavenie útokov na civilné ciele, ale tento príkaz odvolal vlani v júli a vyzval svojich stúpencov, aby sa pokúsili sabotovať olympiádu v Soči. Rusko v reakcii na to sprísnilo bezpečnostné opatrenia v regióne.

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov minulý týždeň oznámil, že Doku Umarov je mŕtvy, ale toto tvrdenie zatiaľ nebolo oficiálne potvrdené. Z videa nie je jasné, či útoky vo Volgograde nariadil Umarov osobne.

Video podľa televízie ABC News študujú aj americkí predstavitelia. Militanti ho zverejnili deň predtým, ako olympijskú pochodeň ponesú ulicami Volgogradu. V Soči sa USA pripravujú na evakuáciu svojich športovcov a funkcionárov v prípade teroristického útoku. Americká strana naďalej tvrdí, že Rusi plne nespolupracujú s americkými bezpečnostnými zložkami, prinajmenšom nie tak, ako by si USA želali, uviedli ABC News.

Zdroj: Reuters

MOSKVA, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti