Ruská armáda priznala ústup v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny

Ruská armáda priznala ústup v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny
Ruskí vojaci. Zdroj: Profimedia.sk

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl v utorok (4.10.) vo svojej večernej zvodke prvýkrát oficiálne „priznal“ ofenzívu na juhu územia Ukrajiny, aj keď bez špecifikácie územia, na ktorom sa útočí.

Ako informovala britská stanica BBC, podľa ruských a ukrajinských médií a rôznych statusov na platforme Telegram sa ukrajinskej armáde za posledné tri dni podarilo prelomiť obranu ruských jednotiek v Chersonskej oblasti a obsadiť niekoľko obcí ležiacich pozdĺž pravého brehu rieky Dneper a na severe regiónu.

Ukrajinské ministerstvo obrany nateraz potvrdilo len oslobodenie strategicky dôležitej obce Davydiv Brid, ktorá v minulosti zohrávala dôležitú úlohu v obrane ruskej armády.

Ukrajinské velenie vo svojej zvodke konštatuje, že nepriateľ je „demoralizovaný“, opúšťa svoje pozície, ustupuje do bezpečnej vzdialenosti, pričom ničí zásoby munície, mosty a iné prechody.

„To všetko preto, aby spomalili tempo našich útočných jednotiek,“ píše sa v súhrnnej správe ukrajinského generálneho štábu.

Prečítajte si tiež:

Ústup priznalo aj Rusko

Stratu území v Chersonskej oblasti priznalo v utorok aj ruské ministerstvo obrany, keď zverejnilo aktualizovanú mapu zachytávajúcu vývoj na bojiskách.

Námestník ukrajinského ministra vnútra Jevhen Enin v utorok uviedol, že ukrajinské sily opätovne získali 50 miest a dedín v Chersonskej oblasti. Nešpecifikoval však, kedy k ich oslobodeniu došlo.

Ukrajinské jednotky spustili ofenzívu v Chersonskej oblasti pred niekoľkými týždňami, ale v posledných dňoch sa ich postup zrýchlil.

Prečítajte si tiež:

Chersonská oblasť, ktorá mala pred vojnou milión obyvateľov, je kľúčovou poľnohospodárskou oblasťou a je pomyselnou vstupnou bránou na Krymský polostrov.

Mesto Cherson, metropola oblasti, bolo jedným z prvých miest, ktoré padli do rúk ruských jednotiek, keď 14. februára začali inváziu na územie Ukrajiny. Rusko inváziu aj naďalej označuje termínom „špeciálna vojenská operácia“.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti