Putin podpísal zákony o pripojení ukrajinských regiónov. Anexia je tak z pohľadu Moskvy zavŕšená

Putin podpísal zákony  o pripojení ukrajinských regiónov. Anexia je tak z pohľadu Moskvy zavŕšená
Vladimir Putin Zdroj: TASR/AP/Sputnik/Gavriil Grigorov

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu zákony o pričlenení štyroch ukrajinských regiónov okupovaných ruskou armádou k Ruskej federácii. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Ide o krok, ktorým šéf Kremľa zavŕšil formálnu anexiu ukrajinského územia, ktorá je však v rozpore s medzinárodným právom, približuje AP. Rusko začalo formálny proces pričlenenia štyroch ukrajinských území – samozvaných ľudových republík Doneckej a Luhanskej, ako aj oblastí Chersonskej a Záporožskej – minulý týždeň.

Ruská tlačová agentúra TASS uviedla, že dokumenty o anexii štyroch ukrajinských regiónov boli po Putinovom podpise zverejnené. „Hranice nových subjektov federácie budú vytýčené, ako vyplýva zo zmlúv, na základe hraníc, ktoré 'existovali v deň ich vzniku a prijatia do Ruskej federácie',“ cituje denník The Guardian agentúru TASS.

Prečítajte si tiež:

Zmluvy o anexii približne 18 percent ukrajinského územia ratifikovali začiatkom tohto týždňa obe komory ruského parlamentu. Tieto formality nasledovali po tom, ako sa koncom septembra v spomínaných oblastiach uskutočnili tzv. referendá o pripojení k Rusku.

Podľa západných krajín a Ukrajiny boli tieto referendá v rozpore s medzinárodným právom, konali sa pod nátlakom a nereprezentovali skutočnú verejnú mienku. Ceremónia, na ktorej Putin oficiálne oznámil anexiu predmetných štyroch ukrajinských oblastí, sa konala v Kremli v piatok 30. septembra.

Putin určil dočasných lídrov anektovaných regiónov

Za dočasného lídra samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) určil šéf Kremľa Denisa Pušilina, ktorý aj doposiaľ vystupoval ako samozvaný líder DĽR. Pušilin sa minulý piatok 30. septembra tiež zúčastnil na slávnostnej ceremónii v Kremli, na ktorej Moskva oficiálne anektovala separatistickú Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku a ukrajinskú Chersonskú a Záporožskú oblasť, pripomína denník The Guardian.

Dočasným lídrom samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽH) sa podľa Putinovho výnosu stal Leonid Pasečnik, ktorý taktiež doposiaľ viedol proruských separatistov v LĽH.

Za dočasného gubernátora Záporožskej oblasti určil šéf Kremľa Jevgenija Balického a v Chersonskej oblasti sa funkcie gubernátora dočasne ujme Vladimir Saldo. Balickij a Saldo dosiaľ stáli na čele proruských správ spomínaných ukrajinských oblastí okupovaných ruskou armádou.

Vo výnosoch sa uvádza, že spomínaní muži budú stať na čele ukrajinských oblastí, ktoré boli podľa ruského zákona anektované, dovtedy, kým nebudú do ich funkcií zvolené iné osoby.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti