Nobelovu cenu za chémiu udelili za výskum spájania molekúl. Využíva sa v medicíne aj pri výrobe materiálov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nobelovu cenu za chémiu za rok 2022 v utorok získali americkí chemici Carolyn Bertozziová a Karl Barry Sharpless a dánsky chemik Morten Meldal za výskum v oblasti spájania molekúl a bioortogonálnej chémie. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Švédska kráľovská akadémia, ktorá túto cenu udeľuje, vedcov ocenila za rozvoj tzv. „click“ chémie a biortogonálnej chémie. Click chémia umožňuje rýchlu a cielenú tvorbu molekúl z menších častíc, píše agentúra DPA. Využíva sa v medicíne pri mapovaní DNA a pri výrobe materiálov. Bioortogonálne reakcie vedci používajú pri vývoji liekov proti rakovine.

Prečítajte si tiež:

Sharpless je v poradí piatym „nobelistom“, ktorý túto cenu, udeľovanú od roku 1901, získal po druhý raz, pripomína AP. V roku 2001 ju získal s krajanom Williamom S. Knowlesom a Japoncom Rjodžim Nojorim za vyvinutie katalytickej asymetrickej syntézy.

Minulý rok Nobelovu cenu za chémiu získali nemecký chemik Benjamin List a Brit David MacMillan za „vývoj asymetrickej organokatalýzy“.

Udelenie Nobelovej ceny za mier je na programe v piatok

V pondelok 3. októbra Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získal švédsky genetik Svante Pääbo „za objavy v oblasti genómov vyhynutých hominidov a ľudskej evolúcie“.

Cenu za fyziku získala v utorok trojica Alain Aspect z Francúzska, John Francis Clauser z USA a Anton Zeilinger z Rakúska za objavy v oblasti kvantovej informačnej vedy.

Vo štvrtok oznámia meno laureáta či laureátov Nobelovej ceny za literatúru a v piatok ceny za mier. Ako poslední budú známi nositelia alebo nositeľky Ceny Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela, ktorých oznámia v pondelok 10. októbra.

Prečítajte si tiež:

Slávnostné odovzdávanie sa uskutoční 10 decembra v Štokholme. Nobelova cena za mier sa ako jediná udeľuje v nórskej metropole Oslo, pripomenula agentúra DPA.

Cena je pomenovaná po švédskom vedcovi a podnikateľovi Alfredovi Nobelovi (1833-1896) a odovzdáva sa v deň výročia jeho úmrtia 10. decembra. Laureáti získajú diplom, medailu a finančnú odmenu desať miliónov švédskych korún (zhruba 924.500 eur).

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti