Muž ju znásilnil v spánku, usvedčilo ho DNA. Prokuratúra prípad zmietla zo stola, žena vraj trpí sexsomniou

Muž ju znásilnil v spánku, usvedčilo ho DNA. Prokuratúra prípad zmietla zo stola, žena vraj trpí sexsomniou
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/GBALLGIGGSPHOTO

Britská justícia rieši veľmi neobvyklý prípad. Mladá žena žaluje Úrad kráľovskej prokuratúry (CPS) za to, že zmietol zo stola jej kauzu znásilnenia iba na základe tvrdení o tom, že trpí vzácnou poruchou spánku - sexsomniou.

Jade McCrossen-Nethercottová sa k tomuto kroku odhodlala po tom, čo kráľovská prokuratúra pripustila, že v jej prípade nepostupovala správne. Žena strávila mesiace zisťovaním všetkých dostupných informácií o poruche, ktorou údajne mala trpieť a nakoniec rozhodnutie CPS napadla na súde.

McCrossen-Nethercottová (30) v rozhovore pre portál BBC porozprávala, čo sa stalo v osudnú nedeľňajšiu noc v roku 2017, keď mala 24 rokov. Keď sa ráno zobudila, bola polonahá a mala pocit, ako keby ju niekto znásilnil počas spánku.

Tušila, kto to mohol urobiť a údajného páchateľa hneď na mieste konfrontovala. Ten jej údajne povedal, že si myslel, že je hore a s pohlavným stykom súhlasí. To, že k sexu došlo, následne na základe odobraných vzoriek potvrdil aj analýza DNA.

Údajný páchateľ využil svoje právo nevypovedať. Keď vypočúvali údajnú obeť, došlo aj na otázky týkajúce sa porúch spánku. McCrossen-Nethercottová priznala, že má veľmi hlboký spánok a v minulosti bývala námesačná.

O tri roky neskôr - keď už to vyzeralo, že prípad skončí na súde, ho CPS zmietol zo stola. Urobil tak na základe tvrdení dvoch forenzných expertov, podľa ktorých žena v osudnú noc postihla epizóda sexsomnie a navonok sa mohlo zdať, že je pri plnom vedomí a s pohlavným stykom súhlasí. Prípad uzavreli a žalovaného muža oslobodili.

Sexsomnia častejšie postihuje mužov

K sexsomnii dochádza zvyčajne v nonREM fáze spánku, ktorá sa vyznačuje tým, že vtedy je náš spánok bezsenný. V tejto fáze spánku dýchame hlbšie, pomalšie a spomaľuje sa aj náš tep. Sexsomnia sa v mnohých ohľadoch podobá na námesačnosť, v tomto prípade však jedinec zo spánku vzdychá, masturbuje a neraz sa do svojich aktivít pokúša zapojiť aj partnera.

Príčinu ochorenia sa zatiaľ nepodarilo zistiť, isté však je, že náchylnejší sú na sexsomniu tí ľudia, ktorí už majú skúsenosti s námesačnosťou. Okrem toho, odborníci si myslia, že za tým môžu byť poruchy spánku, ako napríklad spánková deprivácia, apnoe či epilepsia súvisiaca so spánkom, ale aj zvýšená hladina pociťovaného stresu a užívanie rekreačných drog.

Prečítajte si tiež:

​Sexsomnia sa oveľa častejšie vyskytuje u mužov ako u žien. Zatiaľ čo ženy trpiace touto poruchou zväčša zo spánku masturbujú a vzdychajú, muži bývajú agresívnejší a aktívne sa pokúšajú o styk s partnerom.

Čo sa liečby týka, lekári zatiaľ len experimentujú, no ukázalo sa, že v niektorých prípadoch sú efektívne benzodiazepíny. Dôležitá je aj spánková hygiena, ako napríklad dodržiavanie presného času, kedy ide osoba spať každý jeden deň. Pomôcť môžu aj rituály pred spaním, ako napríklad meditácia alebo čítanie knihy.

Experti sa s ňou ani nestretli

Podľa zákonov v Anglicku a Walese je nemožné, aby osoba, ktorá spí súhlasila so sexuálnym stykom a zároveň nie je možné zo znásilnenia obviniť človeka v prípade, keď „dôvodne nadobudol presvedčenie“, že partner so sexom súhlasil.

Po zamietnutí prípadu sa žena s takýmto koncom odmietla zmieriť a vyžiadala si všetky dôkazy. Šokovalo ju, akú veľkú váhu CPS prikladal k tvrdenia dvoch forenzných expertov, ktorí sa s ňou navyše ani nikdy nestretli.

„Nerozumiem, ako sa mohlo stať, že prvú epizódu sexsomnie v živote zažijem práve vtedy, keď som s niekým, s kým by som určite nechcela mať sex,“ uviedla McCrossen-Nethercottová pre BBC.

Žena teraz dúfa, že keď sa jej prípad dostane do povedomia verejnosti, ďalšie prípadne obete už nebudú musieť absolvovať to, čím si sama prešla.

Šéfovi kontroverznej modelingovej agentúry pribudli ďalšie obvinenia, vyšetrujú ho aj pre znásilnenie dvoch 14-ročných detí. Viac sa dozviete z reportáže v priloženom videu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti