Šťastie či podvod? Jackpot v lotérii trafilo až 433 ľudí, žrebovanie chcú prekontrolovať

Šťastie či podvod? Jackpot v lotérii trafilo až 433 ľudí, žrebovanie chcú prekontrolovať
Šťastlivci čakajúci na výhru. Zdroj: Facebook/Panay News

Trafiť jackpot je samo osebe neuveriteľné šťastie. Keď sa to však podarí až 433 osobám, už to pre mnohých zaváňa podvodom. Presne takáto situácia nastala na Filipínach.

Ako informuje britská stanica BBC, takýto počet ľudí trafil hlavnú výhru v štátnej lotérii Grand Lotto.

Každý zo šťastlivcov sa tak zrejme môže tešiť na výhru 236 miliónov peso (asi 4,05 mil. eur). Pre neobvykle vysoký počet víťazov však chcú úrady preveriť, či čísla nevyžrebovali podvodom.

Účastníci lotérie vyberajú šesticu čísel od 1 do 55. Výherná kombinácia v Grand Lotte tentoraz bola 9-18-27-36-45-54, teda šestica čísel, ktoré sú násobkom deviatky.

Neobvyklá výherná kombinácia čísel zdvihla vlnu pochybností, či bolo žrebovanie regulárne. Lotériu povolila Filipínska republika. Preto musíme udržovať a chrániť integritu týchto hazardných hier,“ uviedol senátor Koko Pimentel, ktorý vyzval k prešetreniu podozrivých výsledkov.

Generálny riaditeľ Filipínskej charitatívnej lotérie, ktorá hru poriada, Mequiades Robles oponuje, že žrebovanie sa nedá manipulovať a zdôraznil, že ľudia na Filipínach majú tendenciu staviť na najrôznejšie číselné rady.

„Mnohí tieto čísla stavujú opakovane mnoho rokov. Nie sú lojálni iba k svojim manželom či manželkám, ale tiež k svojim číslam,“ povedal Robles.

Kancelária lotériovej spoločnosti zverejnila fotografie prvých šťastných výhercov, ktorí si prišli pre svoju výhru. „Stavoval som na násobky deviatky, osmičky, sedmičky aj šestky mnoho rokov a som vďačný, že som práve vyhral,“ povedal jeden z víťazov.

„Pravdepodobnosť vylosovania takéhoto číselného radu je naozaj minimálna. Každý deň sa však po celom svete losujú stovky lotérií a štatisticky by nebolo prekvapivé, že každých pár desaťročí by v jednej z týchto lotérií padla práve táto kombinácia,“ komentoval lotériu Terence Tao, profesor matematiky z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.

Pozrite si archívnu reportáž o výhre Slováka v eurojackpote.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti