Na futbalový zápas odchádzali ako rodina, no z neho sa muž vrátil už bez manželky a dvoch dcér

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mal to byť víkend strávený s rodinou. Andi Hariyanto sľúbil svojej žene a trom deťom, že ich zoberie na futbalový zápas ich obľúbeného klubu FC Arema Malang proti miestnemu rivalovi Persebayu Surabayu. Radosť zo športového podujatia v Indonézii sa zmenila na nočnú moru. Bolo to totiž naposledy, čo 36-ročný muž videl väčšinu z nich nažive, informuje agentúra Reuters.

Po zápase totiž vznikli na štadióne obrovské nepokoje. Mladý muž sa vtedy nenachádzal pri manželke a adoptovaných dcérach, so synom preto sám utekal zo štadióna. Chytil ho na ruky a vybral sa smerom k lekárom, ktorí stáli na poli.

„V tom momente som nemohol myslieť na svoju manželku. Nech sa dialo čokoľvek, musel som zachrániť svoje najmladšie dieťa, syna,“ povedal v rozhovore Hariyanto.

Prečítajte si tiež:

​Po upokojení chaosu sa muž okamžite vybral hľadať manželku a dcéry, obe ešte v tínedžerovom veku (16 a 13 rokov). Všade navôkol ale videl len mŕtve telá.

„Nikde som ich nevedel nájsť. Stále som sa na nich pýtal a zistil som, že zranených previezli do nemocnice. Skôr, ako som sa tam vybral, som ale prehľadával mŕtve telá rozhádzané všade navôkol. Našiel som medzi nimi svoje dcéry Natasyu a Nailu. Snažil som sa nájsť aj ich matku, no neúspešne,“ spomína na najhoršie chvíle života.

Ako neskôr zistil, jeho 34-ročnú manželku previezli do nemocnice. Napriek snahe lekárov zraneniam podľahla.

Záber na rodinu. ktorý si spravil muž počas zápasu Zdroj: reprofoto

​„V mojom sne je stále všetko normálne, a to, čo sa stalo, je ako keby lož či zlý sen, ktorý sa vám sníva počas poobednej siesty. Ale zakaždým, keď sa zobudím, si uvedomím, že už tu naozaj nie sú,“ dodal zlomený muž.

Čo sa stalo

Nepokoje na futbalovom štadióne v Indonézii odštartovali priaznivci domáceho tímu, ktorí začali po stretnutí hádzať na hraciu plochu rôzne predmety vrátene fliaš a následne prenikli na ihrisko. Od vedenia tímu žiadali vysvetlenie domácej prehry so súperom.

Miestna polícia použila na spacifikovanie davu slzotvorný plyn, čo vyvolalo medzi fanúšikmi paniku. Podľa polície sa mnohí ľudia udusili, keď bežali k únikovému východu, ďalších udupali.

Bilancia nepokojov je 131 mŕtvych, vrátane tridsiatky detí, pričom najmladšia obeť mala iba štyri roky. Ďalších 323 osôb utrpelo zranenia.

Prečítajte si tiež:

​Vdovec viní zo všetkého zápas. „Už nikdy si nepozriem žiadny zápas. Teraz sa sústredím len na môjho syna a na nič iné mi neostáva čas. Pre mňa je dôležité zabezpečiť mu jedlo na ďalší deň,“ povedal Andi Hariyanto, ktorý na štadióne prišiel aj o bratranca.

Rodinám každej z obetí vláda rozdala odškodné vo výške 3200 dolárov.

Po sobotňajšej tragédii odvolali z funkcií šéfa indonézskej polície Ferliho Hidayata a deviatich dôstojníkov. Tamojšie úrady vyšetrujú ďalších 18 ľudí, ktorí sú zodpovední za použitie slzotvorného plynu.

Futbalový klub dostal pokutu vo výške 16 398 dolárov.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti