KĽDR opäť provokuje. Vypálila ďalšie dve balistické strely

Na snímke vodca KĽDR.
Na snímke vodca KĽDR. Zdroj: TASR/AP Photo/Lee Jin-man

Severná Kórea vo štvrtok uviedla, že nedávne odpálenia rakiet boli odpoveďou na spoločné vojenské cvičenia Spojených štátov a Južnej Kórey. Pchjongjang zároveň obvinil Washington z eskalácie napätia na Kórejskom polostrove. Informuje agentúra AFP.

Severokórejské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že odpálenia rakiet sú "spravodlivými protiopatreniami Kórejskej ľudovej armády proti spoločným cvičeniam Južnej Kórey a USA, ktoré eskalujú vojenské napätie na Kórejskom polostrove".

Juhokórejská a americká armáda v uplynulých týždňoch absolvovali spoločné vojenské cvičenia vrátane rozsiahlych námorných manévrov a protiponorkových cvičení, pripomína AFP.

Prečítajte si tiež:

​Severokórejský rezort diplomacie taktiež kritizoval rozhodnutie USA presunúť lietadlovú loď USS Ronald Reagan na Kórejský polostrov druhý krát za uplynulý mesiac. KĽDR tvrdí, že USA týmto krokom vážne ohrozuje stabilitu situácie na Kórejskom polostrove.

Podľa juhokórejskej armády odpálila Severná Kórea vo štvrtok ďalšie dve balistické rakety. Japonský minister obrany Jasukazu Hamada následne oznámil, že prvá strela preletela asi 350 kilometrov v maximálnej výške okolo 100 kilometrov, zatiaľ čo druhá raketa mala dolet okolo 800 kilometrov vo výške približne 50 kilometrov. Išlo už o šiesty test balistických rakiet zo strany Pchjongjangu za menej ako dva týždne.

KĽDR v utorok odpálila balistickú strelu stredného doletu (IRBM), ktorá preletela aj ponad územie Japonska, kde bol aktivovaný systém varovania pred vzdušnými útokmi. Išlo o prvý takýto prelet severokórejskej rakety nad japonským územím po piatich rokoch. V súvislosti s týmto incidentom v New Yorku mimoriadne zasadá aj Bezpečnostná rada OSN.

Pozrite si archívnu reportáž zo 4.10. z Televíznych novín o tom, ako Kórea vystrašila Japoncov:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti