Na Ukrajine zomrel Slovák bojujúci za Rusko, na ktorého bol vydaný zatykač

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V bojoch na Ukrajine zahynul slovenský občan Štefan Potocký, ktorý už od roku 2014 bojoval v Donbase na strane proruských separatistov. Informácia o jeho úmrtí sa šíri na proruských profiloch na sociálnych sieťach. 

O úmrtí Potockého informoval napríklad aj známa postava dezinformačnej scény - Tibor Eliot Rostas.

„Zomrel priateľ, Štefan Potocký, s ktorým sme v Kálnej nad Hronom v roku 2012 iniciovali a spísali Memorandum slobodného občana (plus Filip Rázga a ďalší), ako aj demonštrácie Berieme si späť svoju krajinu. Veľmi smutné. Česť jeho pamiatke!,“ napísal Rostas v komentári pod poslednou zverejnenou fotografiou Potockého.

S otázkou, či ide o pravdivú informáciu, sme sa obrátili na Ministerstvo zahraničných vecí SR: „Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nemá právny základ pre potvrdenie alebo vyvrátenie takejto informácie, a to z dôvodu ochrany osobných údajov dotknutej osoby, s ktorou nie je ministerstvo v žiadnom právnom vzťahu,"  uviedol hovorca rezortu Matúš Dávid. 

Štefan Potocký pózuje s členmi bojovej jednotky bojujúcej na strane proruských separatistov. Zdroj: Facebook/Stefan Potocky

​Potocký, ktorého minulosť je spojená aj s účinkovaním v slovenskej armáde a francúzskej Cudzineckej légii, sa prvýkrát výraznejšie zviditeľnil v roku 2012 počas protestov Gorila.

Na záver tzv. „Pochodu slušných ľudí“, na ktorom sa na podporu Oskara Dobrovodského, kvôli jeho problémom s neprispôsobivými susedmi, zúčastnili prevažne ľudia inklinujúci k radikálnym nacionalistickým zoskupeniam, spálil spolu s bývalým mestským policajtom a kandidátom za ĽSNS, Mariánom Mišúnom, vlajku Európskej únie.

Pokutu nezaplatil a polícia naňho vydala zatykač pre prečin marenia výkonu úradného rozhodnutia. 

Potocký odišiel na Ukrajinu koncom júla 2014. Do Ruska ho však nepustili, takže sa vrátil a onedlho cestu zopakoval. Tentoraz cez Bielorusko. Následne skončil v jednom zo separatistických oddielov, napísal vo svojom blogu na portáli Denníka N občiansky aktivista a poslanec NR SR Ján Benčík. 

Na portáli novayagazeta.ru hovoril o tom, ako ho považujú za najskúsenejšieho vojaka v Luhanskej oblasti. Podľa jeho slov sa už nemohol pozerať na masívnu propagandu zo západu, tak sa rozhodol bojovať na strane ruských bratov.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti