Internet zaplavili vtipy o českej anexii Kaliningradu. Zmysel pre humor nezaprela ani prezidentka Čaputová

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zuzana Čaputová sa stala prvou hlavou štátu, ktorá sa zapojila do série vtipov a fotomontáží o Královci.

Sociálnymi sieťami sa šíria satirické príspevky s návrhom, aby sa Česi zmocnili ruskej exklávy Kaliningrad. Jeden z nich zdieľal aj český poslanec Tomáš Zdechovský, za čo si vyslúžil kritiku ruských médií. 

„Čas rozdeliť Kaliningrad, aby naši bratia Česi mali prístup k moru,“ napísal 28. septembra na sociálnej sieti Twitter užívateľ s prezývkou „Papiez internetu“. K príspevku pridal aj mapu ruskej exklávy obkolesenej Poľskom, Litvou a Baltským morom, pričom ju rozdelil na poľskú a českú časť.

Mesto v 13. storočí založil Rád nemeckých rytierov počas križiackej výpravy proti pohanským Prusom a nazvali ho na počesť vtedajšieho českého kráľa Přemysla Otakara II. Königsberg (česky Královec). Oblasť Východného Pruska ako kompenzáciu po druhej svetovej vojne zabral Sovietsky zväz, ktorý mesto na počesť sovietskeho politika premenoval na Kaliningrad.

Královec už má vlastný profil na Twitteri, na ktorom sa zhromažďujú všetky satirické príspevky.

Lietadlová loď Karel Gott, „pivovod“ a predpoveď počasia

Návrh na premenovanie mesta inšpirovala ruská anexia štyroch ukrajinských regiónov, čo vyvolalo búrku sarkastických vtipov v Česku a Poľsku. „Urobte Kaliningrad opäť českým!" píše sa napríklad  vo výzve na stretnutie pred ruskou ambasádou v Prahe, ktoré sa má uskutočniť v pondelok.

Poliak Tomasz Komentasz na Twitteri zverejnil obrázok zobrazujúci imaginárnu lietadlovú loď s názvom Karel Gott, ktorá opúšťa námornú základňu Kaliningrad.  

Český europoslanec Tomáš Zdechovský zdieľal príspevok o fiktívnom „plynovode“ Beer Stream II medzi Prahou, Varšavou a Kaliningradom. Ruský denník The Eurasia Daily europoslanca skritizoval za „revanšistický“ príspevok a autorov falošnej petície za anexiu Kaliningradu označil ako „provokatérov“. „Rusi nemajú veľký zmysel pre humor,“ reagoval Zdechovský.

Názov Královec sa už objavil aj v živom vysielaní spravodajskej  televízie ČT24. Moderátorka ho spomenula v správach o počasí. 

Prezidenta Čaputová zvažuje návštevu Královca

Prvou hlavou štátu, ktorá sa zapojila do série vtipov je slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá ocenila iniciatívu Čechov a Poliakov, ktorí podľa nej úspešne ukazujú absurditu anexie ukrajinských regiónov zo strany Ruskej federácie, ktorá tak učinila pod zorganizovaní fiktívnych referend na okupovaných územiach.

„Možno zvážim štátnu návštevu. Alebo aj nie,“ napísala Čaputová na Twitteri.

Ešte pred prezidentkou prispela aj ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí). Královec prepašovala do statusu o finančnom príspevku pre pohraničné oblasti štátov EÚ, ktorý schválila Európska komisia.

Remišová sa pýta, či sa z tejto sumy ujde aj na projekty v Královci.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti