YouTube začal spoplatňovať populárnu funkciu. Možno ju využívate aj vy

YouTube začal spoplatňovať populárnu funkciu. Možno ju využívate aj vy
Ilustračná snímka YouTube.

Niektorým užívateľom sa v rozhraní YouTube pri výbere rozlíšenia videa začalo objavovať neobvyklé oznámenie. Píše TechCrunch.

Pri rozlíšení 4K (2160p) možno nájsť popis, že je určené iba pre predplatiteľov YouTube Premium. Neplatiaci užívatelia sú tak odrazu obmedzení na maximálne rozlíšenie 1440p.

Vysoké rozlíšenia na YouTube doteraz boli zadarmo a nikomu ani len nenapadlo, že by sa za ne malo platiť. Pre službu to je úplná novinka. YouTube pritom neponúka iba 4K, ale aj experimentálne rozlíšenie 8K tam, kde je aj zdrojový materiál v takto vysokom rozlíšení.

Zástupcovia YouTube sa po nevôli na Twitteri, kde užívatelia začali zdieľať tento objav, oficiálne vyjadrili, že je to zatiaľ experimentálna funkcia, ktorej cieľom je pomôcť správcom služby lepšie pochopiť preferencie platiacich a neplatiacich užívateľov. Zároveň dodali, že ich zaujímajú názory komunity.

YouTube Premium stojí mesačne 7,9 eur a okrem obsahu bez reklám tiež ponúka aj prístup ku knihovne filmov a hudby (YouTube Music).

YouTube je z hľadiska reklám v poslednom čase známy pomerne agresívnou stratégiou, čo sa dá chápať aj ako náznak, že by správcovia radi nasmerovali užívateľov k predplatnému.

Reklamy sa obvykle objavujú pred videom, uprostred videa (aj niekoľkokrát v závislosti od dĺžky) a na konci. V niektorých prípadoch sa užívatelia mohli stretnúť až s desiatimi reklamami (bez možnosti preskočiť ich) počas jedného videa.

YouTube mal počas minulého roka asi 2,24 miliardy divákov po celom svete, z nich si však službu Premium platí asi len 50 miliónov z nich.

Pozrite si archívnu reportáž o yutuberoch.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti