Rodiny brancov na Sibíri odmeňujú bizarnými darmi. Časti výstroja si však musia kupovať sami

Rodiny brancov na Sibíri odmeňujú bizarnými darmi. Časti výstroja si však musia kupovať sami
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Okrem patriotizmu sú pre mnohých Rusov, ktorí bojujú na Ukrajine, veľkou motiváciou peniaze a hmotné veci. Napríklad úrady v Tuvianskej republike na juhu Sibíri teraz uplácajú rodiny mužov, ktorí dostali povolávacie rozkazy, ovcami, píše portál Ukrainska Pravda.

Kremeľ sa snaží mobilizovať najmä mužov z chudobnejších regiónov Ruska, v ktorých majú zastúpenie najmä iné národnosti ako etnickí Rusi. Medzi takéto oblasti patrí aj Tuvianska republika, ktorá susedí s Mongolskom.

Protesty proti mobilizácii, ktoré zvolala protivojnová koalícia po celom Rusku, neobišli ani Tuviansko. Polícia pri nich zadržala 27 žien.

Prečítajte si tiež:

​Zrejme aj preto tamojšie úrady motivujú brancov na prvý pohľad bizarným spôsobom. Medzi hmotnými darmi nájdete napríklad ovce (jedna na vojaka), zemiaky, múku, kapustu, uhlie alebo drevo na kúrenie.Rozdať mali napríklad aj 91 baranov.

Rodiny odvedencov, v ktorých sú aj deti vo veku do 17 rokov, dostanú navyše aj peniaze. Nejedná sa však o žiadne závratné sumy. V Tuviansku je to 5-tisíc rubľov (asi 85 eur), čo nie je veľa ani na tamojšie pomery.

Časti výstroja musia rodiny kupovať sami

Ruský prezident vyhlásil mobilizáciu minulý týždeň. Napriek jeho tvrdeniu, že ide iba o čiastočnú mobilizáciu a narukovať budú musieť iba muži s vojenskými skúsenosťami. Z celého Ruska prichádzajú správy o tom, že odvádzajú aj študentov, čiastočných invalidov či starcov.

Ruská mobilizácia je v plnom prúde, no prechmaty a chaos, nedostatok zásob vojenského materiálu pre mobilizovaných, ale aj pokračujúci ústup ruskej armády z predtým okupovaných ukrajinských miest vyvolali v Rusku vlnu kritiky na adresu ruského ministerstva obrany.

Rodiny zmobilizovaných tvrdia, že časti výstroja a vybavenia musia povolaným mužom kupovať oni sami, keďže na vojenskej správe a pri nástupe do služby im nedajú prakticky nič.

Prečítajte si tiež:

​Medzitým informačný web ruskej vlády vo štvrtok informoval, že úrady nebudú kompenzovať náklady na nákup vybavenia a liekov Rusom povolaným do služby v armáde v rámci mobilizácie.

Na webe bolo zverejnené vysvetlenie, že mobilizovaní "majú k dispozícii všetko potrebné pre službu v armáde vrátane uniforiem, výstroja a podobne". Nákup "doplnkových súčastí uniforiem, výstroja, liekov a podobne" je na webe označený za "osobnú iniciatívu" daného záložníka a náhrada nákladov, ktoré mu takto vznikli, mu preto neprislúcha.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti