Vladimir Putin oslavuje 70. narodeniny. Jeden darček ho určite nepotešil

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes oslavuje 70. narodeniny, no veľa dôvodov na radosť nemá. Nálada v ruskej spoločnosti je po vojenských úspechoch Ukrajiny aj zbabranej mobilizácii napätá. Na Ukrajine zahynuli desiatky tisíc ruských vojakov a Rusko sa pre vojenskú agresiu ocitlo v izolácii.

„Nepokojnosť ľudí rastie,“ uviedol pre portál denníka The Moscow Times politický analytik Abbas Galľamov, ktorý pôsobil v Kremli ako konzultant a Putinovi písal prejavy.

V minulosti Putin oslávil narodeniny zahraničnými cestami, výletmi na Sibír či účasťou na hokejových exhibíciach. Tentoraz sa však okrúhle jubileum zaobíde bez pompéznych osláv. Hlava Ruskej federácie dala prednosť pracovnému programu. V Moskve sa má stretnúť s lídrami krajín združených v organizácii Spoločenstvo nezávislých štátov.

Podľa portálu denníka The Moscow Times však ide o stretnutie, na ktorom sa nebude preberať nič zásadné. Jediné väčšie oslavy sú naplánované v Severokaukazskom federálnom okruhu a v Čečenskej republike.

Putin ruskej politickej scéne dominuje už viac ako dve desaťročia. Na základe ústavných reforiem by mohol zostať pri moci až do roku 2036.

Prečítajte si tiež:

Patriarcha Kirill vyzval na modlitby za Putinove zdravie

Moskovský patriarcha Kirill, ktorý stojí na čele ruskej pravoslávnej cirkvi, vyzval biskupov, duchovných a veriacich, aby sa modlili za zdravie ruského prezidenta Vladimira Putina, napísal na svojom webe denník Kommersant. Veriaci majú odporúčané modliť sa nielen 7. októbra, kedy Putin oslavuje 70. narodeniny, ale aj nasledujúci deň, poznamenal denník.

„Ruský prezident Vladimir Putin 7. októbra tohto roku dosiahne 70 rokov. Najsvätejší moskovský patriarcha Kirill nabáda všetkých arcipastierov, pastierov, mníchov a laikov, aby sa v tento deň vo svojich domovoch vrúcne modlili za zdravie hlavy štátu ruského," hovorí sa v liste, ktorý rozoslal moskovský patriarchát po diecézach v celom Rusku.

Pokiaľ ide o 8. október, patriarcha odporučil počas bohoslužieb predniesť osobitnú modlitbu o zdraví ruského prezidenta.

Minimálne jeden darček má Putin istý

Česi sa v priebehu niekoľkých týždňov zložili na modernizovaný tank T-72 Avenger, ktorý pomôže Ukrajincom v obrane voči Rusku. Kampaň Darček pre Putina, v rámci ktorej sa peniaze vyzbierali, naďalej pokračuje. V pondelok to uviedli jej organizátori, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Za pár dní, 7. októbra, oslávi agent KGB, vrah a gauner Vladimir Putin sedemdesiatiny. A zaslúži si poriadny darček! Veľká vďaka všetkým, ktorí mu "darčeky" v podobe podpory Ukrajine kupujete,“ napísala v ďakovnom liste česká ministerka obrany Jana Černochová.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti