Ukrajinské mestá hlásia mŕtvych a desiatky zranených. Rusko sa mstí za zničenie Kerčského mosta

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ukrajina je opäť pod paľbou. Rusi ostreľujú mestá po celej krajine, zasiahli aj centrum Kyjeva. Bilancia útokov je podľa ukrajinskej polície najmenej 10 obetí a 60 zranených. Ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že strely sú odvetou za útoky proti Rusku vrátane sobotného poškodenia strategického Kerčského mosta vedúceho na Krym. Celkovo mali Rusi vypáliť 83 rakiet. 

„Je zrejmé, že teroristický útok s cieľom zničiť kritickú civilnú infraštruktúru Ruska nariadili, zorganizovali a vykonali ukrajinské tajné služby,“ povedal Putin o výbuchu na moste. „Ak budú pokusy o teroristické útoky na našom území pokračovať, reakcia Ruska bude tvrdá a rovnakého rozsahu ako sú hrozby voči Rusku. O tom by nikto nemal mať žiadne pochybnosti,“ citovala Putina agentúra Reuters.

Rusko tvrdí, že cieľom pondelkového ostreľovania boli energetické, vojenské a komunikačné zariadenia. Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že ranné raketové útoky namierené na mnohé ukrajinské mestá splnili všetky stanovené ciele.

Prečítajte si tiež:

Útoky na Kyjev

Útoky zasiahli aj hlavné mesto. Na sociálnej sieti to už potvrdil starosta Kyjeva Vitalij Kličko, podľa ktorého dopadli strely v obvode Ševčenkove. V tejto mestskej štvrti sa nachádza historické centrum ako aj viacero vládnych budov.

„Jedna z rakiet zasiahla okolie pamätníka Hruševského. Na mieste sú záchranári,“ uviedol na sociálnej sieti poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko.

Upozorňujeme, že nasledujúce video nie je vhodné pre citlivé povahy a maloleté osoby. 

​Guvernér Oleksij Kuleba uviedol, že letecké útoky pokračujú. Žiada všetkých obyvateľov o zachovanie pokoja a zotrvanie v úkrytoch. Stále je totiž aktívny letecký poplach, v regióne však funguje protivzdušná obrana.  

Bilancia útokov je podľa ukrajinského ministra vnútra najmenej osem mŕtvych a 24 ranených. Po tomto vyjadrení dopadli na mesto ešte ďalšie strely. Kyjevská polícia zatiaľ potvrdila smrť najmenej desiatich ľudí a 60 zranených.

Podľa slov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa ruské útoky zameriavajú na energetické zariadenia a na obyvateľstvo a ich cieľom je spôsobiť čo najväčšie škody. V hlavnom mieste hlásia niekoľko obetí aj ranených. Presný počet hovorca štátnej záchrannej služby neuviedol, pretože všetky informácie preverujú.

Reportéri agentúry AFP, ktorí sa nachádzajú v Kyjeve, zaznamenali tri hlasné explózie, pričom dve z nich boli zrejme dôsledkom raketových útokov. Útok potvrdil aj reportér televízie BBC, Hugo Bachega. Počas jeho živého vstupu totiž zaznela strela a následný výbuch v centre Kyjeva.

Útoky naprieč Ukrajinou

Okrem hlavného mesta zasiahli strely aj iné mestá naprieč Ukrajinou. Ruské sily v súčasnosti útočia hlavne na oblasti severne od Krymského polostrova vrátane Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny, ktorú ostreľovali aj v noci na pondelok.

Agentúra Reuters informuje o útokoch na západe v Ľvove a Ternopile či v Dnipre. Britský denník The Guardian hovorí aj o výbuchoch v mestách Žytomyr a Chmeľnyckyj, ozvali sa aj v Mykolajive, Odese a ďalších mestách.

Ako informuje ČT24, najmenej jeden človek prišiel o život aj počas nočného útoku na Záporožie. Podľa niektorých médií je to odveta za poškodenie Krymského mosta.

Prečítajte si tiež:

Najmenej 83 rakiet vypálili na Ukrajinu ruské sily, ktoré zasiahli metropolu Kyjev aj mnohé ďalšie mestá na západe a juhu krajiny. V príspevku na sociálnych sieťach to uviedol vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj s tým, že 43 z ruských rakiet bolo zostrelených protivzdušnou obranou.

Európa stojí pri Ukrajine, ďalšia vojenská pomoc je na ceste

Ruský raketový útok na Kyjev a ďalšie mestá a regióny Ukrajiny odsúdili viacerí predstavitelia Európskej únie a jej členských štátov. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell zároveň uviedol, že „ďalšia vojenská pomoc pre Ukrajinu je na ceste,“ informujú agentúry AFP a DPA.

„Takéto činy nemajú v 21. storočí čo robiť a čo najostrejšie ich odsudzujem,“ napísal Borrell na Twitteri. Vyjadril tiež podporu Ukrajine a prisľúbil ďalšiu dodávku vojenskej pomoci.

Európska únia sa podľa Borrellovho hovorcu Petra Stana domnieva, že ruské útoky na Ukrajinu by mohli byť klasifikované ako vojnové zločiny, keďže „zasiahli civilné ciele a porušili medzinárodné humanitárne právo“.

Na otázku o nasadení ruských a bieloruských regionálnych jednotiek na západných hraniciach Bieloruska, o ktorom dnes informoval tamojší prezident Alexander Lukašenko, Stano odvetil, že „Európska únia ešte nedisponuje bližšími informáciami, no ak by sa to naozaj zrealizovalo, išlo by o ďalšiu eskaláciu vojny na Ukrajine“. Dodal, že „by to zo strany EÚ nezostalo bez odpovede“.

V Kyjeve sa v čase útokov nachádzal aj eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders, ktorý sa musel ukryť v hotelovom bunkri, ako napísal na Twitteri.

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová vyhlásila, že „to, čo sa deje v Kyjeve, je choré“.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín o aktuálnom dianí na vojnou zmietanej Ukrajine.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti