Zahraničné

Násilné strety pokračovali v Kyjeve aj túto noc

Protesty na Ukrajine pokračujú
Zdroj: SITA

Vlna masových opozičných protestov trvá na Ukrajine už takmer dva mesiace.

Násilné strety medzi demonštrantami a bezpečnostnými silami pokračovali v centre ukrajinského Kyjeva aj v noci na utorok. Polícii sa podarilo rozmontovať niektoré barikády postavené protestujúcimi, ktorí naďalej hádžu kamene a zápalné fľaše na policajtov. Tí odpovedajú použitím ohlušujúcich granátov a podľa serveru Russia Today bolo počuť aj streľbu. Desiatky ľudí utrpeli v posledných dňoch zranenia a ďalšie desiatky polícia zadržala, pričom niektorých už aj obvinili z výtržníctva.

Zdroj: SITA
Ukrajinská vláda v utorok publikovala nové zákony sprísňujúce podmienky pre demonštrácie, čo znamená, že legislatíva vstupuje do platnosti. Zákony, ktoré ukrajinský parlament prijal vo štvrtok, sa stretli s veľkou kritikou EÚ a USA. Legislatíva zavádza až päťročné tresty pre osoby podieľajúce sa na blokádach úradných budov a umožňuje tiež zadržanie a pokutovanie demonštrantov chrániacich sa maskami či helmami. Za hrubé porušenie verejného poriadku môže hroziť až 15 rokov väzenia.

Prezident Viktor Janukovyč v pondelok varoval, že prebiehajúce zrážky medzi políciou a demonštrantami v hlavnom meste Kyjev ohrozujú "celú krajinu". Demonštrantov zároveň vyzval na "dialóg, kompromis a pokoj". Opozícia napriek týmto výzvam oslovila všetkých Ukrajincov, aby prišli do Kyjeva a pridali sa k protestom. Demonštrantov tiež vyzvala, aby sa vyhli konfrontáciám s bezpečnostnými silami, ktoré provokujú skupiny mladých ľudí v maskách.
Vlna masových opozičných protestov, ktorú vyvolalo novembrové rozhodnutie vlády nepodpísať dôležité dohody s Európskou úniou, trvá na Ukrajine už takmer dva mesiace. Demonštranti požadujú odstúpenie vlády aj prezidenta a vypísanie predčasných volieb.

KYJEV, SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.