Za vraždu maltskej investigatívnej novinárky dostali bratia 40 rokov väzenia

Spomienka pri príležitosti prvého výročia tragickej smrti maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej.
Spomienka pri príležitosti prvého výročia tragickej smrti maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. Zdroj: TASR/AP/ Jonathan Borg

Bratov Georgea a Alfreda Degiorgiovcov odsúdili v piatok za vraždu maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej z roku 2017 na 40 rokov väzenia. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP. Trest dostali v prvý deň ich súdneho procesu, ktorý sa konal takmer päť rokov po zločine.

Rozsudok prečítala v súdnej sieni v maltskom hlavnom meste Valletta sudkyňa Edwina Grimová. Obaja bratia sa v piatok, niekoľko hodín po začiatku procesu, priznali k vine. Uviedli, že nastražili v aute Caruanovej Galiziovej bombu, ktorá vybuchla a zabila novinárku. Táto vražda vyvolala vo svete vlnu šoku a pobúrenia.

George Degiorgio (59) and Alfred Degiorgio (57) sa na súdnom pojednávaní postarali o dramatický zvrat, keď sa bez vysvetlenia priznali k šiestim hlavným bodom obžaloby vrátane úkladnej vraždy a odpálenia bomby s úmyslom zabiť. Za oba zločiny sa inak udeľujú doživotné väzenia.

Bratia predtým odmietali spolupracovať s vyšetrovateľmi a od svojho prvého zatknutia v decembri 2017 strávili za mrežami takmer päť rokov, píše agentúra DPA.

Caruanová písala o korupcii

Popredná maltská investigatívna novinárka Caruanová Galiziová (53) mala webovú stránku “Running Commentary”, na ktorej písala o podozreniach z korupcie v politických a podnikateľských kruhoch na Malte, ktorá je lákavým finančným a daňovým rajom.

Medzi terčmi jej investigatívnej práce boli ľudia z vnútorného kruhu vtedajšieho premiéra Josepha Muscata, ktorých obvinila, že vlastnia firmy v daňových rajoch, čo sa uvádzalo aj v uniknutých dokumentoch nazývaných Panama Papers.

 Zameriavala sa však aj na opozíciu. Keď ju zavraždili, čelila vyše 40 žalobám za ohováranie.

Pozrite si archívnu reportáž o prípade vraždy novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti