Do Bieloruska prichádzajú vlaky s ruskými vojakmi. Tvrdia, že ich bude menej než 9-tisíc

Do Bieloruska prichádzajú vlaky s ruskými vojakmi. Tvrdia, že ich bude menej než 9-tisíc
Zdroj: TASR/AP Photo

Bielorusko tvrdí, že na jeho území bude rozmiestnených len o niečo menej ako 9-tisíc ruských vojakov, ktorí tam budú súčasťou tzv. spoločnej regionálnej bojovej skupiny zameranej na ochranu bieloruských hraníc.

Oznámilo to v nedeľu bieloruské ministerstvo obrany, informuje agentúra Reuters.

„Do Bieloruska začali prichádzať prvé vlaky s ruskými vojakmi z regionálnej bojovej skupiny," informoval v nedeľu na Twitteri Valerij Revenko, šéf oddelenia medzinárodnej vojenskej spolupráce na bieloruskom ministerstve obrany.

Dodal, že presuny ruských vojakov potrvajú ešte „niekoľko dní“, pričom ich celkových počet v Bielorusku bude „o niečo nižší ako 9000“. Bieloruské ministerstvo obrany už v sobotu informovalo o príchodoch prvých ruských vojakov.

Prečítajte si tiež:

​Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko ešte v pondelok oznámil, že Minsk a Moskva nasadia na západných hraniciach jeho krajiny spoločnú bojovú operačnú skupinu, čo označil za reakciu na vyostrenie napätia.

Lukašenko následne tiež obvinil Litvu, Poľsko a Ukrajinu z výcviku bieloruských „radikálov" na teroristický útok.

Nová spoločná vojenská skupina Ruska a Bieloruska vzbudila na Západe obavy, že by sa bieloruskí vojaci mohli pridať k ruským silám bojujúcim na Ukrajine.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok v prejave počas virtuálneho zasadnutia krajín G7 obvinil Moskvu, že „sa pokúša Bielorusko priamo zatiahnuť do tejto vojny“.

Vyzval tiež, aby bola na ukrajinsko-bieloruskej hranici rozmiestnená medzinárodná pozorovateľská misia.

Bielorusko, ktoré je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina, už v priebehu invázie na Ukrajinu poskytlo Moskve svoje územie na vyslanie ruských vojakov či odpaľovanie rakiet na Ukrajinu.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín o krutej odpovedi Ruska za Krymský most:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti