Ruský súd zamietol Navaľnému aj druhé odvolanie voči deväťročnému trestu

 Ruský súd zamietol Navaľnému aj druhé odvolanie voči deväťročnému trestu.
Ruský súd zamietol Navaľnému aj druhé odvolanie voči deväťročnému trestu. Zdroj: TASR/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Ruský súd zamietol v utorok už druhé odvolanie tamojšieho opozičného lídra Alexeja Navaľného voči deväťročnému väzenskému trestu, ktorý si odpykáva za usvedčenie z podvodu a pohŕdania súdom. Informuje o tom agentúra AP.

Navaľnyj si odpykáva trest odňatia slobody vo väznici s prísnym režimom vo Vladimirskej oblasti. Zatknutý bol v januári 2021 ihneď po svojom návrate z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou. Z pokusu o svoje otrávenie Navyľnyj viní Kremeľ, ktorý toto obvinenie popiera.

Prečítajte si tiež:

​Po návrate z Nemecka bol Navaľnyj najskôr odsúdený na 2,5 roka väzenia za porušenie pravidiel podmienečného trestu vyneseného za údajnú spreneveru. Začiatkom tohto roka dostal ďalších deväť rokov väzenia za podvody a pohŕdanie súdom, čo považuje za politicky motivovaný trest. Prvé odvolanie voči tomuto verdiktu mu zamietli v máji.

Vlaňajšie zatknutie Navaľného vyvolalo v Rusku rozsiahle protesty; vôbec najväčšie v ostatných rokoch. Vláda ruského prezidenta Vladimira Putina v reakcii na ne tvrdo zakročila proti Navaľného spolupracovníkom či prívržencom. Voči samotnému Navaľnému bolo zároveň medzičasom začatých viacero trestných stíhaní, v dôsledku čoho sa jeho spolupracovníci obávajú, že Kremeľ ho chce za mrežami držať čo najdlhšie.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 2.12. 2021:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.