Zahraničné

A je to tu! Teroristickú hrozbu pred olympiádou v Soči dostali aj Slováci

Olympijské oblečenie pre ZOH v Soči - 1
Zdroj: TASR

Naši už upozornili príslušné orgány.

Aj Slovenský olympijský výbor dostal mailom výhražný list pred nadchádzajúcimi zimnými olympijskými hrami v ruskom turistickom stredisku Soči. Pre tvnoviny.sk to potvrdil manažér mediálnej komunikácie SOV Ľubomír Souček.

Podľa jeho slov list má dve časti - prvá je v angličtine, druhá ja akási príloha v ruštine. „Sú to štyri vety. Mne to pripadá ako akýsi obežník, resp. akési varovanie od nejakého občana," dodal. Myslí si, že podobné listy dostalo viacero zväzov na svete.

Zdroj: TASR

Souček poskytol našej redakcii aj oficiálne stanovisko SOV . Mail zobral na vedomie a informoval o ňom príslušné zodpovedné orgány Slovenskej republiky. "Pokiaľ SOV prijme nejaké opatrenia v súvislosti s bezpečnostnými rizikami, tak jedine v spolupráci s príslušnými orgánmi SR a na základe ich odporúčaní," píše sa v ňom.

Medzinárodný olympijský výborie berie otázku bezpečnosti veľmi vážne a akékoľvek vierohodné informácie poskytuje relevantným bezpečnostným službám. Podľa nich, v tomto prípade to vyzerá tak, že e-mail rozoslaný viacerým národným olympijským výborom neobsahuje hrozbu a javí sa ako náhodné posolstvo od niekoho z verejnosti.

Maďari dostali neškodný list

List, v ktorom sa neznáma osoba vyhrážala maďarským športovcom teroristickým útokom pred blížiacou sa zimnou olympiádou v Soči, prešiel analýzou a označili ho za neškodný. Pre agentúru Reuters to uviedli predstavitelia Maďarského olympijského výboru (MOB).

Najskôr prezident MOB Zsolt Borkai, a potom aj riaditeľ MOB pre medzinárodné vzťahy Zsigmond Nagy potvrdili, že o celej záležitosti už upovedomili Medzinárodný olympijský výbor (MOV) aj ruských organizátorov. "MOV aj organizačný výbor Soči po analýze listu oficiálne deklarovali, že hrozba nie je skutočná. Neznáma osoba totiž poslala viacero druhov odkazov mnohým členským krajinám v olympijskej rodine," uviedol Nagy.

Zdroj: SITA

Aj Slovinci dostali v stredu výstražný list, informovala agentúra Reuters. "Olympijský výbor dostal list s teroristickými hrozbami, ktorý bol napísaný v ruštine. Preložili sme to a posunuli celý prípad nad políciu," informoval hovorca OKS Brane Dmitrovič.

OKS sa v stredu stalo už druhým terčom písomných vyhrážok, predtým list s podobnými hrozbami dostali na Maďarskom olympijskom výbore (MOB).

Bezpečné Soči

Rusko prijalo mimoriadne bezpečnostné opatrenia v súvislosti s olympijskými hrami, ktoré sa začínajú 7. februára. Severokaukazskí extrémisti totiž opakovane pohrozili útokmi proti účastníkom hier.

Teroristi už pred ZOH uskutočnili niekoľko útokov. V juhoruskom Volgograde pri teroristických útokoch na ciele verejnej dopravy zahynulo najmenej 34 osôb. Teroristi útočili aj v piatok v dagestanskom meste Machačkala, kde explózia reštaurácie po paľbe z granátometu zranila najmenej sedem osôb.

Ruské bezpečnostné sily momentálne pátrajú po troch potenciálnych samovražedných útočníčkach, ktoré by mohli ohroziť zimné olympijské hry. Jedna z nich by sa už dokonca mohla nachádzať priamo v Soči.

BUDAPEŠŤ/SITA, zg - doplnené

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.