Krajiny EÚ podporili sankcie voči Iránu pre dodávky dronov Rusku

Krajiny EÚ podporili sankcie voči Iránu pre dodávky dronov Rusku

Krajiny Európskej únie podporili uvalenie sankcií na Irán za dodávky bojových dronov, ktoré Rusko nasadzuje pri útokoch na ukrajinské mestá a infraštruktúru. S odvolaním sa na viaceré diplomatické zdroje o tom informovala agentúra DPA.

Podľa správ diplomatov z EÚ by mali pripravované sankcie - zahŕňajúce zmrazenie majetku a zákaz cestovania do eurobloku - postihnúť päť osôb a tri organizácie, respektíve firmy z Iránu. Konečné rozhodnutie by malo byť prijaté vo štvrtok dopoludnia, ešte pred začiatkom dvojdňového summitu EÚ v Bruseli (20.-21.10.).

Prečítajte si tiež:

​Podľa agentúry AFP by mali byť na európsky sankčný zoznam zaradení aj traja poprední vojenskí činitelia Iránu vrátane Muhammada Hosejna Bagherího - náčelníka generálneho štábu iránskych ozbrojených síl.

Sankcie budú uvalené aj na výrobcu "samovražedných" dronov, ktoré Teherán dodáva Rusku - na spoločnosť Shahed Aviation Industries napojenú na vplyvné iránske revolučné gardy.

Ukrajina už niekoľko týždňov viní Irán z dodávok ozbrojených bezpilotných lietadiel pre Rusko a vyzýva v tejto súvislosti na uvalenie sankcií EÚ. Kyjev uvádza, že za niečo vyše mesiaca zostrelil viac než 220 dronov iránskej výroby, zatiaľ čo mnohé ďalšie zasiahli ciele po celej Ukrajine.

Prečítajte si tiež:

​Irán i Rusko takéto dodávky dronov, ktoré by predstavovali porušenie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, oficiálne popierajú.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 19.10. o aktuálnej situácii na Ukrajine:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.